DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği / 15 yıl 3600 gün istifa dilekçesi örneği

15 yıl 3600 gün istifa dilekçesi örneği

Aralık 22, 2019 1 7.283

Sümbül GÜRSOY :
Hocam Merhaba,
Babamın emeklilik için talep edilen 3600 gün sayısı tamamlandı. Şu anda çalışmakta olduğu iş yerinde mutlu da değil. Bir kaç tanıdığın söylemesi sonucu 15 yıl ve 3600 günü tamamlayan kişilerin işten ayrılması sonucu tazminat aldığını öğrendik. Ancak bizim durumumuz için de geçerli midir bilmiyorum. Bu durum ile ilgili bir kaç sorum da olacak size; 3600 yasasından kaç defa tazminat alınır?, şartları nelerdir? ve bir de 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı yargıtay kararlarını bizimle paylaşabilir misiniz? Son olarak bunları paylaşmanız halinde biz de kendi durumumuzun uygunluğunu sınayacağız. Bir de 15 yıl 3600 gün istifa dilekçesi örneğini bize de gönderebilir misiniz?

Sayın Sümbül GÜRSOY ;
Tabii ki de bu durum herkes için geçerli değildir. Babanızın mutlaka şartların tamamını sağlıyor olması gerekmektedir. Sırasıyla 15 yıl 3600 gün tazminat ve istifa dilekçeleri hakkında sorduğunuz soruların tamamını cevaplayacağız. Eğer şartları yerine getiriyorsa, sayfanın en altından direkt olarak indirebilirsiniz.

DİKKAT!  Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı şartları yargıtay kararları

+Sigorta günü başlangıç tarihi : Bu haktan yararlanmak için mutlaka kişinin ilk sigorta başlangıç tarihi 08.09.1999 tarihinden önce başlamalıdır. Bu tarihten sonra ilk giriş olan kişiler bu haktan yararlanamazlar. Tabii ki zaman içerisinde kanunlar da değişiklikler olabilir. Böyle bir durum olması halinde yazımız üzerinden gerekli güncellemeleri gerçekleştireceğiz.

+15 yıl ve 3600 gün : Bu süre ve sigorta gün sayısı mutlaka tamamlanmış olmalıdır. Ayrıca personelin bu zaman dilimlerini sürekli olarak aynı iş yerinde tamamlama gibi bir zorunluluğu yoktur. Yani bu maddede esas olan zamanı doldurmaktır. Ancak bu hakkı zamanları tamamladığınız son iş yerinde kullanabilirsiniz.

3600 yasasından kaç defa tazminat alınır

Bir önceki madde de şartları yerine getiren kişiler bu hakkı istediği kadar kullanabilirler. Yasalarda emeklilik amacıyla 3600 gün doldurup işten ayrılanların çalışamaması ile ilgili bir düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle başka bir iş yerine girip en az 1 yıl süre ile çalışan kişiler tekrardan tazminat alma hakkına sahiptirler.

Not: Kıdem tazminatı normal hak edişi 1 yıl ve altında olmadığı için çalışan bireyin mutlaka en az 1 yılı doldurması gerekmektedir.

DİKKAT!  İbraname imzaladım paramı alamıyorum

Eğer tüm şartları sağladığınız düşünüyorsanız aşağıda yer alan tazminatlı istifa dilekçesi örneğini kullanarak, çalışmakta olduğunuz iş yerinden ayrılabilirsiniz.

15 yıl 3600 gün işten ayrılış dilekçesi yazarken nelere dikkat edilir?

+İşten ayrılış dilekçelerinin tamamı mutlaka kişinin kendi el yazısı ve ıslak imzası ile hazırlanmış olmalıdır. Bilgisayar ortamında yada daktilo ile doldurulmuş yazılar kabul edilemez

+Özellikle hangi şarttan dolayı ayrılmak istediğinizi ve tazminat almak koşulu ile diye bir not düşerek dilekçe örneğini doldurmalısınız.

15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı işveren ödemezse

İş veren herhangi bir sebepten dolayı tazminat hakkınızı ödemeyi kabul etmiyorsa işçi bu durum hakkında yargı yoluna başvurabilir. İlk önce bir arabulucuya yönlendirilir. Burada da herhangi bir anlaşma durumu söz konusu olmaz ise iş mahkemelerinde 15 yıl 3600 gün kıdem tazminatı davası sonuçlandırılır

Görüşülen arabulucudan herhangi bir sebepten dolayı bir sonuç alınamaması halinde 15 gün içerisinde ilgili mahkemelerden dava başvursu yapılabilir.

Son olarak dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Yine 15 yıl 3600 gün kanunları ile ilgili sormak istedikleriniz olursa yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Tazminat alarak kendi isteğiyle işten ayrılmak isteyen kişilere güzel bir fırsat sunan kanunun şartları ve 15 yıl 3600 gün istifa dilekçesi örneği burada

( 1 ) Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.