DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / 16 yaşında evlilik dilekçesi

16 yaşında evlilik dilekçesi

Nisan 9, 2020 1 4.202

Hüseyin ŞAHİN :
Merhabalar, bizim eşek sıpasının yakın zamanda başka bir kızdan çocuğu olduğunu öğrendim. Bu sebepten dolayı aileler olarak konuştuk ve bu çocukları evlendirmeye karar verdik. Ancak yaşları 16 olduğundan bir dava dilekçesi yazmamız gerekiyormuş. İlgili mahkeme bu durumu onayladığı anda evlenmeleri sağlanabiliyormuş. Size sorum şu hangi durumlarda 16 yaşındaki bireyler evlenir? Bir de mümkünse kullanabileceğimiz 16 yaşında evlilik dilekçesi paylaşabilir misiniz?

Sayın Hüseyin ŞAHİN ;
Normal şartlar altında 16 yaşındaki bir bireyin evlilik durumu söz konusu değildir. Kanunda sadece bazı istisnai durumlarda böyle bir evlilik yapılabileceği belirtilmiştir. Olağanüstü bir durumun olması ve mahkeme kararı neticesinde 16 yaşında evlilik mümkün olabilir. Sonuç olarak karar mercii hakimdir. Ancak sizin durumunuzda bir hamilelik söz konusu olduğundan büyük ihtimalle hakim bu duruma izin verecektir. Bu durum için ilk önce dava açmanız gerekmektedir. Dava açıldıktan sonra imkanlar dahilinde hakim, anne ve babaları dinler. Aslında hangi durum olduğundan çok hakimin durumu nasıl değerlendireceğine de bağlıdır. Sayfanın en alt bölümüne de 16 yaşında evlilik dilekçesi örneğini dahil ediyorum.

DİKKAT!  Elektrik direği kaldırma dilekçesi örneği

Hangi durumlarda hakim 16 yaşında evliliğe onay verebilir?

*Hamilelik durumu : Normal şartlar altında hakim böyle bir durumu evlilik ile karar kılabilir. Ancak son karar mercii hakim olduğundan durumun niteliklerine göre yorumlayabilir

*Gençlerin kendilerine zarar vermesi : Ailelerin istemi ve çocukların aşklarından dolayı kendilerine zarar verme durumları söz konusu ise hakim bu durumda evlilik izni verebilir.

*Dışarıdan gelecek fiziksel hasarlar : Bazen gecekondu mahallelerinde ailelerinin haberi olmadan aynı evi paylaşan 16 yaşında çocuklar görüyoruz. Çevredeki insanlar öğrendiğinde bunların evlenmesi konusunda baskı uyguluyor ve mahallelinin bu genlere fiziksel hasar vermemesi için hakimin evliliğe onay vermesi söz konusu olabilir.

Yukarıda yazılan tüm sebeplerin kanıtlayıcı belgeleri yada tanıkları bulunması gerekmektedir. Her 16 yaşında evlilik dilekçesine ek mutlaka kanıtlayıcı nitelikte belgeler olmalıdır. Sadece söylem ile işlem yapılamaz.

DİKKAT!  Evrak teslim tutanağı örneği

Not: Eğer kişiler kendi arasında kimseye haber vermeden arkadaşlarıyla nişan gibi organizasyon yaptılarsa mutlaka fotoğrafları da ilgili dilekçe örneğine dahil edilmelidir.

Durum hakkında sorularınız olursa yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yaştaki kişilerin hayatlarını biriyle birleştirip birleştiremeyeceğini anlatıyoruz. Bunun dışında 16 yaşında evlilik dilekçesi örneği paylaşıyoruz.

( 1 ) Değerlendirme
  1. 16 yaşında nişanlı biri olağanüstü bir olay olmadı halde zor durumda oldukları için evlene bilirler mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir