DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / 3 lü vardiya çizelgesi örneği excel

3 lü vardiya çizelgesi örneği excel

Mart 11, 2020 0 22.651

Tayfun AYIŞIK :
Hocam Merhaba, 4 yıllık Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden yeni mezun oldum. Bir kaç aydır iş arıyordum. Ancak istediğim gibi bir iş bulamadım. Çelik imalatı yapan bir fabrikadan vardiya amirliği teklifi aldım ve iş tecrübesi olması açısından değerlendirmek istedim. İşe başladığım gibi de benden tüm çalışanların vardiyasını düzenlememi istediler. Bu konu hakkında hiçbir bilgim olmaması sebebiyle araştırmalara başladım. Ancak ne yazık ki istediğim gibi bir 3 lü vardiya çizelgesi örneği excel şablonu bulamadım. Bana 3 lü yada 2 li vardiya sistemi örneği gönderebilir misiniz? Yabancı kaynaklarda da bulamadım. İngilizce okumamın da iyi olduğunu düşünüyorum. Türkçe kaynaklarda bulamazsanız İngilizce bir tablo da gönderseniz benim işimi halledecektir.

Sayın Tayfun AYIŞIK ;
Daha ilk işe girişinden itibaren büyük bir sorumluluk verilmiş. Bunun altından çok güzel bir şekilde kalkman gerekiyor. İngilizce durumunun iyi olduğuna sevindim. Çünkü Türkçe kaynaklarda yaptığım araştırmalarda istediğimiz gibi bir vardiya çizelgesi örneği bulamadım. Bunun üzerine ingilizce sitelere girerek bazı önemli tablolara bakarak çok kaliteli bir plan buldum. Sayfanın en alt bölümünde bulunan 3 lü vardiya çizelgesi örneği excel şablonu neredeyse Dünyaca ünlü bir çok fabrika tarafından kullanılıyormuş. Sen de bunlara bakarak kendi çalışmakta olduğun işletmeye göre uyarlayabilirsin.

DİKKAT!  Senet tahsilat makbuzu örneği excel

2 li vardiya çizelgesi örneği excel

2 li vardiya çizelgesi ile aslında 3 lü arasında çok bir fark bulunmamaktadır. Genellikle 2 vardiya çalışan şirketlerin hafta içi olan çalışma saatleri biraz daha fazla olur. Bununla birlikte hafta sonu da iki gün tatil yaparlar.

Neden 3 lü vardiya sistemi tercih edilmelidir?
Bu program yoğun tempoda çalışan ve hiç durmaması gereken fabrikalar için kullanılır. Hazırlanan 3 farklı vardiya sistemi ile birlikte, fabrika 24 saat çalışır durumda hizmet eder. Hatta bazı şirketlerde kullanılan makinelerin durdurulması halinde tekrar aktif hale geçmesi uzun zaman alabiliyor. Bu tür işletmelerde de 3 lü vardiya sistemi kullanılması çok daha uygundur

2 li vardiya sistemi ne zaman tercih edilir?
Genellikle daha küçük ölçekli işletmelerde yada ekonomik krizin olduğu dönemlerde bu sistem tercih edilebilir. Bu sistemde yalnızca iki vardiya bulunduğundan daha az işçiye ihtiyaç duyulur. Bazı fabrikalarda kullanılan makinelerin de belirli aralıklarla durdurulup soğutulması gerekebilir. Bu tarz işletmelerde de ikili vardiya çizelgesi kullanmanın daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

DİKKAT!  Veli toplantı tutanağı örneği

Aylık bir vardiya çizelgesi hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli durumlar

+Bir işçinin arka arkaya aynı saatler aralığında çalışan vardiyaya denk getirilmemesine özen gösterilmelidir. Bu gibi durumlarda yanlış vardiyada olan kişilerin performansı her zaman etkilenecektir.

+Saat aralığı : İşçilerin maksimum performans sağlayacağı saat aralıkları belirlenmelidir. Bunun dışında da trafiğin çok yoğun olmadığı saatlerde de giriş çıkışların yapılması halinde, ulaşım daha kısa süreceğinden personellerin çalışmalarına olumlu yansıyacaktır.

Fabrikalarda yada seri üretim yapılan herhangi bir kuruluşta kullanabileceğiniz 3lü vardiya çizelgesi örneği excel ile hazırlanmış şekli bu sayfa üzerinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir