DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Nedir?

Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Nedir?

Mart 6, 2021 0 2.174

Adli kontrol, ceza davasında şüpheli yada sanığın tutuklanarak cezaevine konmasını kararı yerine alınan önleyici tedbire denilmektedir. Örnek verecek olursak yurt dışına çıkma yasağı, sürücü belgesine el koyulma yasağı, uyuşturucu ve alkol kullanımından doğan ceza davalarında hastaneye yatış, para cezaları, konutu terk etmeme, silah bulundurmama ve belirli bir yere gidememe gibi adli kontrol kararları bunlardan bazılarıdır. Soruşturma aşamasında bu adli kontrol kararlarını Cumhuriyet savcısının talebi ile sulh ceza hakimleri, kovuşturma aşamasında ise Cumhuriyet savcısının talebi aranmadan yargılamayı yapan ceza mahkemesi bu kararı vermektedir. Verilen adli kontrol kararına itiraz süresi 7(yedi) gündür ve bu bir dilekçe ile yada mahkeme tutanaklarına işletilerek bu talepte bulunulabilir. Verilen itiraz dilekçesine cevap ise 5(beş) iş günü içinde hazırlanarak verilmektedir.

Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Adli kontrol kararına itiraz dilekçesi yazılırken sulh ceza hakimliği kurumuna hitaben dilekçe yazılması gerekmektedir. Bu sebeple dilekçeye başlarken bulunduğunuz ilin kaç numaralı sulh ceza mahkemesine başvuruyorsanız onu yazmanız gerekmektedir. Dilekçe yazılırken hangi dava dosyasında verilmiş adli kontrol kararına itiraz etmek isteniyorsa o dosya numarası dilekçede belirtilmesi zorunlu olan unsurlar arasında yer almaktadır. İtiraz talebinde bulunan şüpheli şahsın ad soyadı yazılmalıdır. Ayrıca bu şüpheli şahsın kanuni vekili yada temsilcisi varsa o kişinin de ad soyadı yazılması gerekmektedir. Açıklamalar başlığı altında bu kısma neden itiraz ettiğiniz ve beklentilerinizi varsa kanuna aykırı bir durum bu durumu belirtmeniz için ayrılmış bu bölümü doldurmalısınız. Dava açılırken dayandırılan maddeler hukuki nedenler başlığında belirtilmelidir. Sonuç kısmında arz ve taleplerinizi belirtmeniz gerekmektedir. Dilekçe sonuna sağ alt köşeye ad soyadı yazılarak imza atılmalı ve eklenecek bir belge varsa dilekçe sonuna ekler başlığı açarak burada bu belgeler belirtilmelidir.                           

DİKKAT!  Adli Kontrol Kararının Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği

Adli Kontrol Kararına itiraz dilekçesi örneği

              Bir Adli kontrol kararına itiraz edebilmek için hazırlanmış olan örnek dilekçeyi aşağıdan bulabilirsiniz. Word formatında olması sayesinde kolayca ilgili düzenlemeleri üzerinde kendinize göre düzenleyebilirsiniz.                     

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir