DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Adli sicil kaydının silinmesi dilekçe örneği

Adli sicil kaydının silinmesi dilekçe örneği

Nisan 13, 2020 0 2.361

Ferhat KAYNAR :
Hocam Merhaba ;
Geçmişte kardeşime saldırmışlardı ve ben bu saldırıya karşılık bir kişiyi bıçaklamıştım. Daha sonra kısa bir süre ceza evinde kaldım. Zaman içerisinde durumum nefsi müdafaa olarak nitelendirildi. Ceza evinde kaldığım süre adli sicil kaydı olarak görünüyor ve ben bu sebepten dolayı hiç bir yerde işe giremiyorum. Sanırım bu durum sabıka kaydı sildirme dilekçesi yardımı ile sildirilebiliyormuş. Bu konu hakkında bilginiz var mıdır? Mümkünse bana adli sicil kaydının silinmesi dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Sayın Ferhat KAYNAR ;
Her durum için sabıka kaydı silinme durumu söz konusu değildir. Yalnızca bazı hallerde kişilerin adli sicil kayıtları silinebiliyor. Bunları maddeler halinde anlatıp daha sonra sayfanın en altına ihtiyacınız olan dilekçe örneğini dahil edeceğim. Aslında aradığın yazı adalet.gov.tr adresinde de bulunuyor. Dilersen oradan da indirebilirsin.

DİKKAT!  Azilname Dilekçesi Örneği

Sabıka kaydı sildirme dilekçesi

Şimdi maddeler halinde hangi durumlarda adli sicil kaydının silinmesinin mümkün olduğundan bahsedeceğiz.

*Şikayetten vazgeçme hali : Davalı tarafın şikayetçi olmaktan vazgeçtiği durumlarda adli sicil kaydının silinmesi mümkün olabilir. Tabii bu durum yine her davada geçerli değildir. Davacının mutlaka kendi isteğiyle, davadan vazgeçtiğini belirtmesi gereklidir.

*Genel af : Tüm mahkumların yararlandığı bir durumun olması halinde de genel af sürecinde sabıka kaydının silinmesi mümkün olabilir. Ancak bu da her suçu kapsamayabilir.

*Kişinin ölümü : Kişinin vefat etmesi durumunda da otomatikman sistemde kayıtlı olan tüm adli sicil kayıtları silinebilir.

*Zaman aşımı durumu : İlgili cezanın da zaman aşımı durumu olduğunda silinebilir.

Yukarıda yazılan durumlarda adli sicil kaydının silinmesi mümkün olabilir. Ancak yine de son karar mercii mahkemelerdir. Ayrıca her suçla alakalı farklı silinme şekilleri ve süreleri bulunmaktadır. Biz sadece dilekçe örneğini paylaşma amacı ile bu yazıyı yazdığımızdan çokta fazla uzatmadan özet geçtik. Aşağıdan dilerseniz sabıka kaydı sildirme dilekçe örneğini word formatında kolayca indirebilir ve düzenleyebilirsiniz.

DİKKAT!  Sgk işyeri kapanış dilekçesi

Bu konu hakkında sormak istedikleriniz olursa yorumlar bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Aradığınız yazının bu sayfada olmadığını düşünüyorsanız sayfanın üst bölümünden arama butonunu kullanabilirsiniz.

Haksız bir sebepten dolayı bir sabıka oluşumunun kanıtlandığı durumlarda iptal edilebilir. Bunu adli sicil kaydının silinmesi dilekçe örneği ile yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.