DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Adli Yardım Talepli Dilekçe Örneği

Adli Yardım Talepli Dilekçe Örneği

Eylül 27, 2021 0 57

Adli yardım, avukat aracılığı ile dava açılmış olsa bile başvurulabilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bu talepte bulunabilmek için önemli olan konu SGK kayıtlarında çalışan olarak görünmüyor olmanız ve evinize düzenli bir gelir gelmemesidir.

Avukat böyle bir durumda sizin adınıza başvuru işlemi gerçekleştirebilir, ya da davayı siz kendiniz açıyorsanız dilekçeyi kandı adınıza hazırlayarak teslim edebilirsiniz.

Dilekçe yazılırken vereceğiniz makam davayı açacağınız mahkemenin adıdır. Yani bir örnek vermek gerekirse  … Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi Hâkimliğine” şeklinde bir başlık atıp daha sonrasında talep ve konu bölümüne adli yardım şeklinde yazmanız gerekiyor.

DİKKAT!  Ortaklığın Giderilmesi Dava Dilekçesi Örneği

Dilekçenin açıklama alanına davayı açma halinde ortaya çıkacak olan giderleri karşılayacak maddi güce sahip olmadığınızı açık ve anlaşılır bir şekilde belirtmeniz gerekiyor.  

Dilekçeye bu durumunuzu ispat edebileceğiniz belgeleri de ekleyebilirsiniz. En sona tarih adınız soyadınız ve imzanız yeterli olacaktır.

Adli Yardım Talepli Dilekçe Örneği
Adli Yardım Talepli Dilekçe Örneği

Adli Yardım Talepli Dilekçe Nereye Verilir?

Adli yardım talep dilekçesi bulunduğunuz yerdeki mahkemenin ön büro ve yazı işleri bölümüne vermeniz gerekiyor. Bu bölümler genellikle mahkemenin giriş katında bulunur, adliyeye girdiğinizde doğrudan danışmaya sormanız halinde göstereceklerdir.

Adli yardım dilekçesi posta ya da faks gibi aracı cihazlarla gönderilmesi mümkün değildir. Dilekçe sadece elden siz ya da sizi temsil eden kişi tarafından verilmelidir.

DİKKAT!  Kayıt Dondurma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dilekçenizi başka bir yerde vermek istiyorsanız o zaman o mahkemeye istinaden yazıp bulunduğunuz yerdeki nöbetçi mahkeme hakimliğine imzalatmanız gerekiyor. Yani dilekçenizi böyle bir durumda mahkeme kanalıyla mahkemeye gönderiyorsunuz.

Adli Yardım Talep Dilekçesi Ne Zaman Sonuçlanır?

Adli yardım dilekçesi verdiğinizde bu davanızdan bağımsız bir şekilde değerlendirilir. Yani davanızın haklı ya da haksız sonuçlandığına bakılmaz. Örneğin davada suçlu bulunmuş olsanız bile adli yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.