DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İş Kanunu / AGİ Asgari geçim indirimi formu örneği

AGİ Asgari geçim indirimi formu örneği

Ocak 7, 2020 1 9.361

Tuğba Melis TÜRK ;
Merhabalar, ben de ilk defa bir insan kaynakları pozisyonunda işe başladım. Çalışanlara işe giriş yapılırken asgari geçim indirimi formu da doldurtmam gerekiyor. Bana elinizde varsa eğer AGİ Formu excel formatında göndermeniz mümkün müdür?

Merhaba Tuğba Melis TÜRK ;
Aile durum bildirimi formu çalışanlar için bir altın niteliğindedir. Bu nedenle, mutlaka bir personel işe girişi yaparken doldurtman gereklidir. Hatta çalışanların çocuk sayısına göre de değişkenlik olduğundan, personellerin yeni evlatları Dünya’ya geldiğinde mutlaka tekrar doldurmalarını sağlamalısın. Aile Durum Bildirimi formu örneği excel formatında sayfanın en alt bölümünden indirebilirsin.

AİLE DURUM BİLDİRİMİ FORMU ÖRNEĞİ

Aslında asgari geçim indirimi formu ile Aile durum bildirimi formu aynı anlama gelmektedir. Bunun dışında bir de kısaltması olan AGİ şeklinde bir kullanımı bulunmaktadır.Zaten AGİ baş harfleri şeklinde bir kısaltmasıdır.

Aşağıdaki belge görseli örnek olarak paylaşılmıştır. Sayfanın en alt bölümünde excel formatlı düzenlenebilir şablonu bulunmaktadır. Sırasıyla birazdan Aile durum bildirimi ile ilgili sizlerden gelen sık sorulan soruları yanıtlayacağız. Sizin de asgari geçim indirimi hakkında kafanıza takılan bir konu olursa eğer yorumlar bölümünden dile getirebilirsiniz

Asgari geçim indirimi formu örneği
Asgari geçim indirimi formu örneği

Asgari geçim indirimi nedir nasıl hesaplanır

Geçmişte annelerimizin babalarımızın zamanında kullanmakta olduğu vergi iadesi adı altında bir sistem vardı. Bu sisteme göre harcanan fişler toplanır, zarfa yazılır ve içine konurdu. Bu şekilde vergi iade ücreti adı altında paralar alınırdı.

DİKKAT!  Boş Cv Örnekleri Word

2007 Yılından sonra vergi iadesi teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte yerini Asgari geçim indirimine bıraktı. İşletmeler personellerin aldığı maaşlarından hesaplanan vergiyi, asgari geçim indirimi adı altında vergi dairelerine daha az ödüyorlar.

Aile durum bildirimi ekstra ücreti hesaplanırken tamamen asgari ücretten yararlanılıyor. Toplamda bir yıl içerisinde asgari ücretli bir işçinin kazancı yıla vurularak hesaplanıyor. Daha sonra bu tutarın yarısının %15’i alınarak AGİ hesaplaması gerçekleştiriliyor.

Asgari geçim indirimi Agi asgari ücretin içinde mi

Evet normal kazançlarda AGİ asgari ücret ile birlikte hesaplanmaktadır. Ancak bunun istisnası bulunmaktadır. Çocuğu olmayan kişilerin maaşları birlikte hesaplanırken, çocuklu kişilerin asgari geçim indirimi farkları ayrı hesaplanmaktadır. Hatta bu çocuk sayısına göre de değişmektedir. Hatta eşlerin çalışıp çalışmama durumlarına göre bile çeşitli farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle aile durum bildirimi formunu doldururken çalışanların mutlaka bu bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde bildirmeleri gerekmektedir.

AGİ formu doldururken dikkat edilecek diğer bir husus ; çalışan eş çocukların durumundan dolayı ekstra ücret alıyor ise diğer kişinin çocuk bildirimi yapmaması gerekmektedir. Aynı anda iki eş iki ayrı firmadan aile durum bildirimi ücreti alamaz.

DİKKAT!  Apartman yönetimi ilk toplantı tutanağı örneği

Asgari geçim indirimi geriye dönük ödeme

Zaman zaman şirketlerin AGİ hesaplaması sırasında yanlışlıklar yapılabilmektedir yada sizin gönderdiğiniz bildirimler insan kaynakları pozisyonunda çalışan kişiye de ulaşmamış olabilir. Böyle bir durumda Asgari geçim indirimi geriye dönük ödeme almanız mümkündür. Ancak bu durum mutlaka belgelerle kanıtlanmalıdır.

AGİ devletin çalışana sunduğu bir hizmettir. Şirkete hiç bir külfeti bulunmayan asgari geçim indiriminin,ödenmemesi durumunda çalışan yasal yollara başvurabilir. Hatta haklı nedenlerle iş sözleşmesi fesih sebebi dahi olabilir.

Bunlar iş verenin yaptığı hataların sonucudur. Ancak sonuç olarak çalışanlarda asgari geçim indirimi formu doldururken hatalar yapabilir yada bildirim yapmayı unutabilir. Böyle bir durumunda bir dilekçe yardımı ile vergi dairesinden gerekli ödemelerin tahsilatı yapılır

Asgari geçim indirimi oranları

Agi ile ilgili çocuk sayısına ve eş çalışma durumlarına göre bazı oranlar belirlenmiştir. Bu oranlar asgari ücret değişse dahi farklılık göstermez. Sayfada tek tek şu kişiler bu kadar agi almalıdır diye yazmak yerine sadece oranları paylaşacağız. Bunun sebebi asgari ücretin her güncellemesinden sonra tutarların değişmesidir. Aile durum bildirimi tutarları aşağıdaki rakamlara göre hesaplanmaktadır.

AGİ YARARLANMA BİLGİSİ İNDİRİM ORANI
Personel %50
Bir eş çalışmyıro yada herhangi bir geliri yoksa %10
1.Çocuk için %7,5
2.Çocuk için %7,5
3.Çocuk için %10
4.Çocuk için %5

Bir çok farklı söyleniş şekli ve kısaltması bulunan asgari geçim indirimi formu , aile durum bildirim agi formu excel indirme sayfası

( 1 ) Değerlendirme
  1. Excel formatında paylaşmanız çok iyi olmuş. Benim elimde vardı aslında ama pdf olduğu için gerekli hallerde herhangi bir değişiklik yapamıyordum. Özellikle tarih ile ilgili bölümler sürekli güncellendiği için arada bir değiştirmem gerekiyor. Ancak sizin göndermiş olduğunuz agi formu excel formatında olduğundan dolayı kolayca üzerinde işlemler yapabildim. Hatta bazen aile durum bildirimini bilgisayarda bile doldurduğum oldu.Daha sonra personele imzalaması için çıktı alıp verdim. Sonuç olarak asgari geçim formunu artık sizin gönderdiğiniz excel şablonuna göre dolduruyorum, teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.