DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Aile İçi Şiddetten Korunma Dilekçesi Örneği

Aile İçi Şiddetten Korunma Dilekçesi Örneği

Ekim 8, 2021 0 31

Aile içi şiddet evlilikte en çok sıkıntı çekilen durumlardan bir tanesidir. Genel olarak tanımına baktığımızda ise şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların bu şiddetten korunması için başvurdukları bir yöntemdir. Kadınlara şiddetin önlenmesi amacıyla geliştirilmiş olan bu yasadan yararlanabilmek için öncelikli olarak izlemeniz gereken bazı şartlar vardır.

Aile İçi şiddete maruz kalan bir kadının başvurması için ilgili birtakım kurumlar vardır. Bunların ilk başında da kolluk güçleri gelmektedir. Kadın şiddete maruz kaldığında bu durumunun tespit edilebilmesi için kolluk güçlerine başvurur ve bu sayede meydana gelebilecek bir suçunda önüne geçilmesi hedeflenir. Kolluk güçlerinin dışında Şönim yani şiddet önleme ve izleme merkezine de başvurulması gerekir. Başvuru işlemi esnasında size en yakın olan birimi seçmeniz yerinde olacaktır. Başvuru için ikamet şartı bulunmamaktadır. Yani herhangi bir şehirden bu başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

DİKKAT!  Staj başvuru dilekçesi örneği

Bu tip uygulamaların en önemli nedeni ise hayati tehlikenin söz konusu olabilmesidir. Bazı evliliklerde yaşanan sorunların sonucunun ölüm olması bu tip uygulamaları gündeme getirmiştir.

Aile İçi Şiddetten Korunma Dilekçesi Örneği
Aile İçi Şiddetten Korunma Dilekçesi Örneği

Kimler Başvurabilir?

Aile içi şiddet başvurusunda bulunma için yalnızca fiziksel temasın olması gerekmez. Cinsel baskı, psikolojik ve ekonomik şiddet görüldüğünde de bu yasadan faydalanılabilir. Mesela hakaret bu konuda oldukça önemlidir. tehdit etmek, cinsel ilişkiye zorlamak, elinden parasının alınmasını sağlamak, sosyal hayat üzerinde baskı yapılması gibi pek çok nedenden dolayı başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Hangi Önlemler Alınabiliyor?

Şiddete uğrama söz konusu olduğunda karar alınması durumunda konuttan uzaklaştırılma, aile bireylerine yaklaşmama gibi cezalar verilebilir.  Bunun içinde mutlaka öncelikli olarak bir dilekçe ile başvuru yapılmalıdır.

DİKKAT!  Mali tablolar analizi yorumlama örnekleri

Aşağıda yer alan aile içi şiddetten korunma dilekçesi örneği doldurularak başvuru işlemi gerçekleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.