DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Alacak İhtarname Örneği

Alacak İhtarname Örneği

Aralık 28, 2019 1 17.335

Ayda KUTAY :
Muhasebe alanında mali müşavirlik yapan bir firmada görevli olarak çalışıyorum. Bir müşterimiz verdiğimiz hizmete karşılık, bize halen daha ödemesini gerçekleştirmedi. Bana örnek bir Alacak İhtarname örneği gönderebilir misiniz?

Sayın Ayda KUTAY :
Hoşgeldiniz, alacak ihtarname örneğini word ve resim formatında paylaşıyorum. Bu bir örnek olduğundan siz kendi alacağınıza göre mutlaka düzenleme yapmalısınız. Haliyle maddelerde yada konuda değişiklikler olacaktır. Ancak benzer bir durum olduğundan dolayı bunu paylaşmayı uygun gördüm.

Gecikmiş Borcun ödenmesi için ihtarname

Alacak ihtarnamesi nedir?
Alacaklının, borçlu olan kişiden alacağı ile ilgili tutarı yazılı olarak talep etmesidir. Aslında zaman içerisinde doğacak sonuçların uyarı olarak önceden bildirilmesine denmektedir.

Alacak ihtarnamesi sözleşme dahilinde ödeme tarihi gelmeden kesinlikle çekilemez. Ancak daha önce yapılmış anlaşmada herhangi bir ödeme tarihi belirlenmemişse, böyle bir durumda vadesi geçmiş borçlar için ihtarname çekmek mümkündür. Zaman içerisinde borçların ödenmemesi sonucunda ileriki tarihlerde mahkemeye kanıt olarakta sunulabilir

DİKKAT!  Belirsiz alacak davası dilekçe örneği

İhtarname göndermeyi farklı isimlerde de adlandırılmaktadır. Bunlar; Ödenmemiş Borç İçin İhtarname , Borcun Ödenmesi İçin Bildirim ve borç bildirimi şeklinde sıralanabilir.

Bu şekilde bir ihtarname gönderen kişiye karşı tarafın 7 gün içerisinde ödeme yapması gerekmektedir. Dikkatiniz çekmek isterim 7 iş günü değil, 7 gün şeklinde yazılmıştır. Aksi takdirde icra takibi yapılabilir.

Noterden İcra takibi öncesi ihtarname

İcra takibinden önce ödenmeyen paralar yada farklı meseleler için ihtarname gönderilir.

İhtarname örneğinde hangi bilgiler mutlaka bulunmalıdır?

İhtarname sonrasında duruma göre mahkemeye gidileceği için dava dilekçesi örneği kategorisinde nitelendiriyoruz. Dava ile ilgili sürece geçtiğinizde bu bölümdeki diğer dilekçelerden faydalabilirsiniz.

Noterden ticari faturalı alacak ihtarname örneği nasıl gönderilir ve içeriğinde neler olması gerektiğini anlatıyoruz.

( 1 ) Değerlendirme
  1. Hocam teşekkür ederim yazdıklarınız için, müşterimiz ödemesini yapmaya karar verdi. Yapacağımız işlemleri önceden söyledik. Sanırım bununla ilgili bir korkusu oldu. Nedendir bilmem bir anda durum ile ilgili ödeme yapmak istediğini söyledi. Sonuç olarak sizin de göndermiş olduğunuz borç alacak ihtarname örneğini kullanamadık. Artık bir daha aynı sorunu yaşarsak diye bilgisayarıma kaydettim. Umarım tekrar aynı problemi yaşamayız. Sürekli bu şekilde para sıkıntısı çekmek çok sinir bozucu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir