DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Amerika Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Amerika Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Ağustos 24, 2021 0 3.643

Dilekçeler; bir isteği, bir şikayeti, bir sorunu dile getirmek için ya da herhangi bir konu hakkında bilgi vermek için resmi kurum, kurumuş, gerçek ya da tüzel kişilere yazılan imzalı bir metindir. Her Türk vatandaşının resmi kurumlara dilekçe verme hakkı saklıdır. Bu bak anayasa güvencesi altındadır. Dilekçe çeşitleri oldukça fazladır. Peki Amerika vize dilekçesi nedir, nasıl yazılır?

Amerika’ya ister turistik amaçla gidecek olun isterseniz çalışmak amacıyla her şekilde ülkeye yapacağınız ziyaretin detaylarını belirtmek için Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben bir vize dilekçesi yazmak durumundasınız. Dilekçe içeriğinde ülkeye yapılacak seyahatin amacı net bir şekilde ortaya koyulmalıdır. Örneğin turistik bir tura katılacak olan birey, bu turistik seyahate dair tüm detayları dilekçede yazmalı, tura ait belgeleri dosyaya eklemelidir. Bununla birlikte seyahatin gerçekleşeceği tarihler de açık bir şekilde belirtilmelidir. Bu en önemli detaylardan biridir. Amerika vize dilekçesinde ayrıca seyahat masraflarının nasıl karşılanacağı da açıklanmalıdır. Seyahat sürecinde kişinin konaklama, hastalık, kaza ve transfer gibi masraflarının nasıl karşılanacağı açık bir şekilde dilekçede ifade edilmelidir.

DİKKAT!  HGS İtiraz Dilekçesi Örneği

Amerika vize dilekçesi ticari amaçla da yazılabilmektedir. Ticari amaçla Amerika’yı ziyaret edecek kişilerin de yine Amerika İstanbul Başkonsolosluğu’na hitaben bir dilekçe yazması gerekmektedir. Amerika’ya ticari vize dilekçesi yazarken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Öncelikle vize talep dilekçesi, Amerika’ya personelini gönderecek olan şirket yetkilisi tarafından yazılmalıdır. Bu yazı antetli bir kağıda yazılmalı, şirket yetkilisinin imza ve kaşesini de taşımalıdır. Ayrıca tıpkı turistik amaçla vize talebi istenen dilekçede olduğu gibi seyahatin amacı ve detayları belirtilmelidir. Örneğin kişi şirketin ortaklarından biri ise ve Amerika’da bulunan başka bir şirketle toplantı yapmak üzere seyahat etme durumunda ise Amerika’daki şirket hakkında da bilgiler vermek zorundadır. Kişi Amerika’daki bir iş konferansına katılacaksa Amerika ticari vize talep dilekçesinde yine bu konferansa dair tüm bilgileri açıkça belirtmiş olmalıdır. Son olarak Amerika’ya ziyarette bulunacak kişi seyahatin başlangıç ve bitiş tarihlerini dilekçede açıkça belirtmiş olmalı ve dilekçede belirtilen durumların evrakları dosyaya eklenmelidir.

DİKKAT!  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Dilekçesi Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir