DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Boşanma Dilekçesi Örneği / Anlaşmalı velayet değişikliği dilekçe örneği

Anlaşmalı velayet değişikliği dilekçe örneği

Haziran 25, 2020 0 5.802

Süleyman ÖZIŞIK :
Merhabalar, geçen yıl eşimden bazı nedenlerden dolayı ayrılmak durumunda kaldım. Kendi aramızda anlaşmalı boşanma davası ile ayrıldık. Mahkeme çocuğun bana verilmesini uygun gördü. Ancak geçen zaman içerisinde çocuğumu çok iyi yetiştiremediğimi fark ettim. Bu durumu ayrıldığım eşim ile görüştüm ve kendisi ile anlaşarak çocuğun onda kalmasının daha iyi olacağına kanaat getirdik. Benim sorum şu kendi içimizde anlaşarak velayet değişikliği yapabilir miyiz? Bir arkadaşım ile görüştüğümde avukatsız anlaşmalı velayet değişikliği dilekçe örneği ile mümkün olabileceğini söyledi. Bu durum gerçekleşebiliyorsa bize bir dilekçe örneği verebilir misiniz?

Sayın Süleyman ÖZIŞIK ;
Ne yazık ki kendi aranızda anlaşmanız velayet değişikliği için yeterli değildir. Mahkeme her zaman çocuğu düşünerek kararlarını verir. Yani, siz kendi aranızda anlaşsanız dahi mahkeme çocuğun velayetinde bir değişiklik yapılmasını uygun görmeyebilir.

DİKKAT!  Nüfus müdürlüğü isim soyisim değişikliği dilekçe örneği

Kişiler arasında velayet değişikliği ile ilgili bir anlaşmaya varılmış ise bu durum mahkemede çözümlenecektir. Sayfanın en alt bölümüne avukatsız anlaşmalı velayet değişikliği dilekçe örneğini dahil ettik. Dilerseniz oradan indirip kendi durumunuza göre düzenlemeler yapabilirsiniz.

Anlaşmalı velayet davası nasıl açılır?

Taraflar kendi aralarında anlaştı ise kendilerini düzgün bir şekilde ifade ederek birbirlerine dava açabilirler. Ancak dilekçe hazırlanırken mutlaka geçerli nedenler yazılmalıdır. Aksi takdirde çocuğun lehine olmayacak bir velayet değişikliği mahkeme tarafından onaylanmayacaktır.

Anlaşmalı velayet davası dilekçesi hangi mahkemeye verilmelidir?
Nöbetçi aile mahkemesine hitaben yazılmalıdır. Dilerseniz bir avukat ile görüşüp destek alabilirsiniz.

Anlaşmalı velayet davası ne kadar sürer?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi taraflar ne kadar anlaşmalı olursa olsun çocuğun menfaatine bir karar alınacağı için normal bir velayet davası olacaktır. Bu nedenle standart bir velayet davası ne kadar sürüyor ise o kadar sürebilir.

DİKKAT!  AGİ Asgari geçim indirimi formu örneği

Bir velayet davasının sonuçlanması 209 güne kadar uzayabilir. Bu süreç içerisinde genellikle hakim bir sonuca varacaktır.

Durumlar hakkında görgü tanığı ve deliller getirilmesi mahkeme sürecinin sonlanmasında büyük katkı sağlayacaktır. Eğer velayet değişikliği ile ilgili bir kanıt veya görgü tanığı var ise mutlaka mahkeme sürecine dahil edilmelidir.

Boşanan ebeveynlerin aralarında anlaşması ile velayet değişikliği işlemi biraz daha kolaydır. Sayfamızdan anlaşmalı velayet dilekçesi örneğini indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.