DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Apartman Ortak Kullanım Alanı Şikayet Dilekçesi

Apartman Ortak Kullanım Alanı Şikayet Dilekçesi

Ekim 7, 2021 0 4.171

Site, apartman gibi toplu yaşam alanlarının olduğu yerlerde birtakım kurallara uyulması zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk bazı durumlarda yazılı bazı durumlarda da yazılı olmadan gerçekleşebilmektedir. Aşağıda bahsedeceğimiz konu apartman ortak kullanım alanı işgali ya da düzenlemesi gibi konularda izlenmesi gereken yolu kapsamaktadır.

Bahsetmiş olduğumuz gibi site ve apartmanlarda mimari projede ya da özel bir sözleşmede olsun veya olmasın bazı alanlar ortaktır.  Bu nedenle bu alanlarla ilgili aksine sözlü ya da yazılı beyanlar geçersiz olacaktır.

Ortak yerler konusu sözleşmeye dayalı olarak belirlenebilir. Ancak aşağıda yazılı olan yerler Kat Mülkiyeti Kanununda ortak olarak geçmektedir.

Apartman Ortak Kullanım Alanı Şikayet Dilekçesi
Apartman Ortak Kullanım Alanı Şikayet Dilekçesi

Binaya ait temel, ana duvar, taşıyıcı sisteme ait kolonlar, perde duvarlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarar, taban ve tavan, avlu genel giriş kapıları, antre, menfez, merdivenler, asansörler, koridorlar, kapıcı daireleri, kömürlük, garaj, elektrik su ve doğalgaz saat alanları gibi  alanlar ortak kullanım olarak geçmektedir.

DİKKAT!  Geriye Dönük Vergi İndirimi Almak İçin Dilekçe Örneği

Her kat maliki kendi bölümünün dışında kalan kanalizasyon tesisi, çöp, kalorifer, su telefon, televizyon gibi ortak şebekeler.

Çatı, baca, dam, yağmur olukları, yangın merdivenleri

Bu bahsetmiş olduğumuz hususlarla ilgili olarak mutlaka ortak karar alınması ve herkesin de bu ortak karara uyması zorunluluktur. Eğer bu ortak kullanım alanlarına dikkat etmeyen kat maliki söz konusuysa bu durumda aşağıdaki apartman ortak kullanım alanı şikayet dilekçesi örneği doldurularak ilgili belediyeye teslim edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir