DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Araştırma Görevlisi Kadrosu Başvuru Dilekçe Örneği

Araştırma Görevlisi Kadrosu Başvuru Dilekçe Örneği

Aralık 26, 2021 1 4.803

Eğitim her insanın hayatında olmazsa olmazlar arasında yer almak zorunda, çünkü günümüzde artık okumadan ve kariyer yapmadan iş bulmak ya da başkalarının saygınlığını kazanmak kolay değildir. Elbette ki okumanın faydası ne iş yapacağınızı da yakından ilgilendiriyor. Örneğin bir üniversitede araştırma görevlisi olmak kariyer bakımından oldukça iyi hatta başka insanlarla iletişim kurarken saygınlık kazanılması konusunda bir avantaj. Peki bir öğretim kurumunda araştırma görevlisi olmak istediğinizde ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Hemen hatırlatalım ilk iş dilekçe vermek olacak ve makalemizde de bu dilekçeyi sizinle paylaştık.

Araştırma görevlileri, yükseköğretim kurumlarında eğitim ve öğretim faaliyetlerine katkı sağlayanlar olarak tanımlanabilir. Ancak elbette ki araştırma görevlilerinin tüm işi bun değildir. Araştırma görevlileri bilimsel çalışmalara katkı sağlamak için üniversitede; araştırma, inceleme, deneysel çalışmalara katılma, asistanlık ve sınav gözetmenliği yapma gibi çeşitli görevlerde yer alırlar. Araştırma görevlilerinin yaptıkları çalışmalar genellikle bilime dayalıdır. Bu nedenle de aslında almış oldukları sorumluluk bir hayli büyüktür.

DİKKAT!  K1 Yetki Belgesi Dilekçe Örneği

Araştırma görevlisi olmak akademik kariyer hedefleyen herkesin mutlaka aklının bir köşesinde yer almıştır. Ancak günümüzde akademik ilanlara bakıldığında araştırma görevlisi pozisyonunda pek bir ilan olmadığı görülecektir. Hal böyle olunca da insanlar söz konusu yükseköğretim kurumuna dilekçe yazmak isteyebilmektedir. Peki araştırma görevlisi kadrosu başvuru dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçe yazmak gerçekten oldukça hassas bir iştir. Çünkü dilekçeyi yazmış olduğunuz tarafın dilekçeyi dikkate alması ve bu dilekçeyi onaylaması için dilekçe yazım kurallarına uymuş olmanız gerekmektedir.

Öncelikle bir A4 çizgisiz kağıt almalı ve kağıdın yalnızca bir yüzü kullanılmalıdır. Eğer yazacağınız yazı bir sayfadan fazla sürecek ise ikinci ve daha fazla kağıt kullanmanız gerekecektir. Dilekçeyi kendi el yazınızla yazabileceğiniz gibi bilgisayardan yazıp daha sonra ıslak imza da atabilirsiniz. Eğer el yazısı tercih edecekseniz mavi veya siyah tükenmez kalem kullanmalısınız.

Tüm bu adımlara dikkat ettikten sonra artık sayfayı ortalayarak büyük harfler ile hangi yükseköğretim kurumuna dilekçeyi yazıyorsanız o kuruma hitap ederek dilekçe yazımına başlanmalıdır. Başlık şeklinde bir hitap cümlesi yazıldıktan sonra hemen başlığın sağ alt kısmına yer ve tarih bilgisi eklemelisiniz. Cümleye giriş yaparken yani araştırma görevlisi pozisyonu için kadro başvurusu yaparken mutlaka nesnel, ciddi, resmi ve saygılı bir üslup kullanmalısınız. Bununla birlikte söz konusu yükseköğretim kurumunda hangi ana bilim dalı ve bilim dalında görev almak istiyorsanız bunları belirtmelisiniz. Ayrıca başvuru yapmakta olduğunuz kadro için mevcut bilimsel çalışmalar varsa bunlardan da bahsetmelisiniz. Kısacası talep ettiğiniz kadroyu kısa ve net bir dille ifade etmeli ve son olarak sayfa sonuna ad, soy ad ve adres bilgisi eklenerek ıslak imza atılmalıdır.

( 1 ) Değerlendirme
  1. Madi durumum yok fakirim bana yardım edin hamileyim geçimiz yok çok muhtacız allah için yardım edin hiç birşeyimiz yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.