DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Araştırma Görevlisi Kadrosu Başvuru Dilekçe Örneği

Araştırma Görevlisi Kadrosu Başvuru Dilekçe Örneği

Eylül 1, 2021 0 145

Araştırma görevlileri, yükseköğretim kurumlarında eğitim ve öğretim faaliyetlerine katkı sağlayanlar olarak tanımlanabilir. Ancak elbette ki araştırma görevlilerinin tüm işi bun değildir. Araştırma görevlileri bilimsel çalışmalara katkı sağlamak için üniversitede; araştırma, inceleme, deneysel çalışmalara katılma, asistanlık ve sınav gözetmenliği yapma gibi çeşitli görevlerde yer alırlar. Araştırma görevlilerinin yaptıkları çalışmalar genellikle bilime dayalıdır. Bu nedenle de aslında almış oldukları sorumluluk bir hayli büyüktür. Araştırma görevlisi olmak akademik kariyer hedefleyen herkesin mutlaka aklının bir köşesinde yer almıştır. Ancak günümüzde akademik ilanlara bakıldığında araştırma görevlisi pozisyonunda pek bir ilan olmadığı görülecektir. Hal böyle olunca da insanlar söz konusu yükseköğretim kurumuna dilekçe yazmak isteyebilmektedir. Peki araştırma görevlisi kadrosu başvuru dilekçesi nasıl yazılır? Dilekçe yazmak gerçekten oldukça hassas bir iştir. Çünkü dilekçeyi yazmış olduğunuz tarafın dilekçeyi dikkate alması ve bu dilekçeyi onaylaması için dilekçe yazım kurallarına uymuş olmanız gerekmektedir.

DİKKAT!  Hollanda Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Öncelikle bir A4 çizgisiz kağıt almalı ve kağıdın yalnızca bir yüzü kullanılmalıdır. Eğer yazacağınız yazı bir sayfadan fazla sürecek ise ikinci ve daha fazla kağıt kullanmanız gerekecektir. Dilekçeyi kendi el yazınızla yazabileceğiniz gibi bilgisayardan yazıp daha sonra ıslak imza da atabilirsiniz. Eğer el yazısı tercih edecekseniz mavi veya siyah tükenmez kalem kullanmalısınız.

Tüm bu adımlara dikkat ettikten sonra artık sayfayı ortalayarak büyük harfler ile hangi yükseköğretim kurumuna dilekçeyi yazıyorsanız o kuruma hitap ederek dilekçe yazımına başlanmalıdır. Başlık şeklinde bir hitap cümlesi yazıldıktan sonra hemen başlığın sağ alt kısmına yer ve tarih bilgisi eklemelisiniz. Cümleye giriş yaparken yani araştırma görevlisi pozisyonu için kadro başvurusu yaparken mutlaka nesnel, ciddi, resmi ve saygılı bir üslup kullanmalısınız. Bununla birlikte söz konusu yükseköğretim kurumunda hangi ana bilim dalı ve bilim dalında görev almak istiyorsanız bunları belirtmelisiniz. Ayrıca başvuru yapmakta olduğunuz kadro için mevcut bilimsel çalışmalar varsa bunlardan da bahsetmelisiniz. Kısacası talep ettiğiniz kadroyu kısa ve net bir dille ifade etmeli ve son olarak sayfa sonuna ad, soy ad ve adres bilgisi eklenerek ıslak imza atılmalıdır.

DİKKAT!  Geriye Dönük Vergi İndirimi Almak İçin Dilekçe Örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.