DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği / Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

Ocak 15, 2020 0 6.413

Hakan YAVAŞ ;
Merhabalar, yaklaşık olarak 2 yıldır bilgi işlem teknisyeni olarak çalıştığım iş yerinden askerlik nedeniyle ayrılmayı düşünüyorum. Bununla ilgili haklarım nelerdir? Döndüğümde tekrar aynı işte çalışabilir miyim? Bir de bana askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi verebilir misiniz?

Merhaba Hakan YAVAŞ ;
Askere gidip geldiğin takdirde normalde bir iş veren seni tekrar işe alabilir. Şimdi sana sırasıyla askerlik nedeniyle işten ayrılma durumunda haklarını daha sonrada dilekçeyi paylaşacağım.

Askere giden tazminat alabilir mi?

Personel; vatani görevini yerine getirmek amacıyla, çalışmakta olduğu iş yerinden istediği zaman ayrılma hakkına sahiptir. İş kanununda da, bir çalışanın askerlik nedeniyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı hak edeceği belirtilmiştir.

Askerlik nedeniyle istifa edildiğinde ihbar tazminatı alınır mı?
Hayır, ne yazık ki bir personel vatani göreve gitmeden işten ayrılırsa ihbar tazminatı hak edişi bulunmaz

DİKKAT!  Asliye ceza mahkemesi kararına itiraz dilekçesi örneği

Askere giden personel yıllık izin ücretlerini alabilir mi?
Herhangi bir sebepten dolayı işten çıkan personel, yıllık izin ücretlerini şirketten nakit olarak alabilir. Yıllık izinler işçinin kazanmış olduğu haklardır. İşten ayrılış durumlarında kullanılmayan yıllık izinlerin ücreti de tazminat ile birlikte hesaplanır

Askerlik nedeniyle işten ayrılma ve geri dönüş

Bir şirketten vatani görev sebebi ile ayrılıp daha sonra geri döndüğünde, işletme işe almakla yükümlüdür.Hatta personelin askerlik görevinin bitmesinden sonra, daha önce çalışmakta olduğu pozisyonda boşluk var ise ve personel çalışmak istediğini 2 ay içerisinde beyan ederse iş veren personeli almakla yükümlüdür. Böyle bir durumun gerçekleşmesi ve iş veren farklı bir kişiyi o pozisyonda değerlendirdiği takdirde, askerden dönen personelin 3 aylık ücretine tekabül eden tazminat tutarı nakden ödemelidir.

DİKKAT!  Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

Bu durum tabii ki daha önce çalışmış olduğu benzer pozisyonlarda boşluk olması halinde geçerlidir. Şirkette herhangi bir pozisyon boşluğu bulunmaması durumunda geçerli değildir.

Askerlik nedeniyle istifa örneği

Şimdi son olarak askerlik nedeniyle istifa dilekçesi örneğinin öncesinde kısaca işten ayrılma dilekçesini yazarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

Aşağıdaki gibi bir dilekçe örneği kullanımı uygundur.

……………………. Personel Müdürlüğüne
Çalışmakta olduğum bilgi işlem teknisyeni  görevimden, askerlik görevimi yerine getirmek sebebiyle tüm alacak haklarımın ödenmesi koşulu ile 15.01.2020 tarihinden itibaren istifa ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim. 
Saygılarımla,                                     

Hakan YAVAŞ
15.01.2020
İMZA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.