DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Ayıplı mal ihtarname örneği

Ayıplı mal ihtarname örneği

Aralık 28, 2019 1 6.566

Hasan Ali YÜCEL :
Daha önce para verip satın aldığım bir ürün üzerinde hata çıktı. Satın aldığım yer ile görüştüm. Bana kullanıcı hatası olduğunu savunup geri almıyorlar. Ürün çok yeni olduğundan ayıplı mal satışından dolayı iade etmek istiyorum. Bana ayıplı mal ihtarname örneği gönderir misiniz? İhtarname gönderdiğimde ne kadar ciddi olduğumu anlayıp, paramı geri iade edeceklerini düşünüyorum.

Sayın Hasan Ali YÜCEL ;
Eğer satın aldığınız üründe bir kusur var ise ; 4077 numaralı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 4.maddesine göre ayıplı mal olarak kabul edip iade alması gerekmektedir. Şimdi ben sana nasıl bir dilekçe yazman gerektiğini bir örnek ile anlatacağım.

DİKKAT!  Asliye ceza mahkemesi kararına itiraz dilekçesi örneği

Ayıplı ürün iadesi noter ihtarname örneği

Aşağıdaki gibi bir ihtarname gönderilebilir. Bu ihtarnamede mutlaka bulunması gerekenler :

Mutlaka bulunmalıdır. Özellikle ürün; marka, modeli yazılı olmalı, ayıplı olduğu bölgeler detaylı olarak anlatılmalıdır.

Ayıplı malın iadesi tüketici hakları

Şimdi de ayıplı ürün iadesinde tüketici haklarının ne olduğunu ve ne kadar süre içerisinde para veya ürün iadesi yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Satıl alınan bir ürünün ayıplı olduğu tespit edildiğinde, tüketicinin yapabileceği 4 farklı seçim alanı bulunmaktadır.

  1. Satın aldığı kurum yada kişi ile iletişime geçerek parasını ödeyerek satın aldığı ürünü iade etmek istediğini bildirerek sözleşmeden caymak
  2. Almış olduğu ürünün, ayıplı olduğunu söyleyerek, malın problem oranına göre ücretinde indirim talep etmek
  3. Satın alınmış ürünün kusurları eğer çok büyük değilse, üründe ücretsiz tamir veya servis hizmeti talep etme
  4. Ayıplı ürünün üzerine para ekleyip, sağlam olanı ile değiştirmeyi talep etmek. (Bu madde tamamen kişilerin imkan dahilinde geçerlidir. Kişinin durumu iyidir ve diğer hiçbir konu ile uğraşmaksızın üzerine para ekleyip değiştirmek isteyebilir)
DİKKAT!  Apartman yönetimi ilk toplantı tutanağı örneği

Ayıplı mal iade hakları bu şekilde sıralanabilir. Bunun dışında ayıplı mal ile davalık bir durum söz konusu olur ise dava dilekçesi örneği sayfasında da emsal örnekleri inceleyebilirsiniz.

Ayıplı mal ihtarname örneğini nasıl dolduracağınızı ve ayıplı bir mal aldığınızda tüketici haklarına göre ne gibi haklarınız olduğunu anlatıyoruz

( 1 ) Değerlendirme
  1. Tekrar gidip konuşup, uyardığımda kendilerinin hatalı olduğunu kabul ettiler. Gene de kullanıcı hatası ama hadi değiştireyim gibi bir cümle kullandı. Bende bununla ilgili ayıplı mal araç ihtarname örneği ile yazı göndereceğimi söyledim. Sonuç olarak sanırım korkmuş olacak ki anında benim işimi sorunsuz bir şekilde halletti.
    Bana kullanıcı hatası olduğunu savunup geri almıyorlar. Ürün çok yeni olduğundan ayıplı mal satışından dolayı iade etmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.