DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İzin Dilekçesi Örneği / Babalık izni dilekçe örneği

Babalık izni dilekçe örneği

Aralık 25, 2019 1 16.254

Fatih BULUT :
Hocam Selam, Allah nasip ederse çok yakında bir kız çocuğum olacak. Doğum ile ile ilgili sizlere bir kaç sorum var. Acaba erkeğe doğum izni kaç gün? , Erkeklerde doğum izni ne zaman başlar? Bir de çalıştığım iş yeri benden Babalık izni dilekçe örneği istedi yardımcı olabilir misiniz acaba?
Saygılarımla

Fatih Bulut Merhaba;
Allah analı babalı büyütsün inşallah şimdiden. Sana doğum sonrası babalık izni haklarını ve insan kaynaklarına göndermen gereken bir dilekçe örneğini paylaşacağım.

Özel sektör babalık izni dilekçesi

Babalık ile ilgili aşağıdaki gibi bir dilekçe kullanman yeterli olacaktır. Erkeklerde doğuım babalık izin dilekçesi yazarken çok fazla uzatmadan kısa bir cümle ile dert anlatmak yeterlidir.

Babalık izni dilekçe örneği

…………………. İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRLÜĞÜNE

DİKKAT!  Borca itiraz dilekçesi örneği

25.12.2019

25.12.2019 tarihinde eşimin doğum yapması nedeniyle, 5 gün olan babalık izin hakkımı kullanmak istiyorum.
Gereğini bilgilerinize arz ederim.

Adres:
Telefon:
Fatih BULUT
İmza

Erkeklere doğum izni kaç gün ?

Erkeklerde babalık izin süresi kamu ve özel sektöre göre değişkenlik göstermektedir.
a) Özel sektörde çalışan bir işçinin babalık izni kaç gündür?
Devlet özel sektörde çalışan herhangi bir birey için iş kanununa göre 5 iş günü ücretli izin hakkı tanımaktadır. Bununla birlikte bu ücretli izin şeklinde kayıtlarda yer almaktadır. Yani bu süreç için maaşından ekstra bir ücret kesinti yapılamaz.
b) Devlet memurlarının doğum izni kaç gündür?
Kamu sektöründe çalışanlar için ise isteğe bağlı olarak 10 günlük bir süre verilmektedir.

DİKKAT!  Yıllık izin dilekçesi

İşçi Babalık izni ne zaman başlar?

Erkeklerde izin süresi eşinin doğum yapması ile başlamaktadır. Özel sektörde işçi statüsünde olmak yada kamuda devlet memuru olarak çalışmak, başlama zamanında bir değişiklik yapmaz. Yani hem memurlar hem de işçiler eşleri doğum yaptığı anda hemen izne ayrılabilirler ve kanunda olan sürelerini değerlendirebilirler.

Özel günlerde iznim yanar mı?
Ne yazık ki iş kanununda iş günü olarak değil de şu kadar gün olarak değerlendirilmektedir. İş kanununun herhangi bir bölümünde iş günü olarak yazılmamıştır .Bu nedenle babalık izninizin özel gün,resmi tatil, dini bayram gibi zamanlara gelmesi halinde, kullanılmış sayılacaktır.

Aradığın izin dilekçesi burada değil mi? Diğer izin dilekçesi örneğine de bir bakmanı öneririz.

Babalık izni iş kanuna göre özel sektörde 5 gün. Memurlarda ise 10 güne kadar çıkabilmektedir.Bununla ilgili Babalık izni dilekçe örneğine ihtiyacınız olacak

( 1 ) Değerlendirme
  1. Hocam çok sağolun eşim doğum yaptı. Doğum yaptığı gibi işi hemen bıraktım. Daha sonradan babalık izin dilekçesini teslim edebileceğimizi söylediler. Şansıma doğum pazartesi oldu. Özel gün yada resmi bir tatile denk gelmediği için tamamını değerlendirebileceğim. Şu anda eşimle ne kadar çok vakit geçirirsem o kadar iyi olacak. Bilirsiniz çocuk yeni doğduğunda sürekli acil ihtiyaçlar oluyor. Bu nedenle eşimin yanından pek ayrılamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir