DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Banka Çeki İptal Dilekçesi Örneği

Banka Çeki İptal Dilekçesi Örneği

Eylül 29, 2021 0 2.538

Banka çekleri eskiden ödemelerde kullanılan bir yöntem iken bugün kredi kartı ve online ödeme sistemleri gibi birçok seçenek çekleri ikinci plana atmıştır. Üstelik çeklerin karşılıksız olma ihtimalinin de bulunduğunu göz önüne alırsak çek kullanmak ve almak herkes için uygun olmayabilir.

Peki bir banka çekinin, çalınması ya da kaybedilmesi durumunda üçüncü şahısların bu çekleri kullanamaması için ne yapılması gerekir?

İşte banka çeki iptal dilekçesi bu noktada devreye girer. Çek sahibinin durumu hemen bankaya bildirerek çeke kullanım yasağı getirilir ve bu sayede çekin başkaları tarafından kullanılması engellenmiş olur.

DİKKAT!  Tapuda İpotek Koyma Dilekçesi Örneği

Banka Çeki İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Banka çeki iptal dilekçesi, nöbetçi asliye ticaret mahkemesi hakimliğine hitaben yazılır. Olası bir çalınma ya da kaybolma gibi durumda çekin seri numarası ve çekin numarasıyla birlikte kişinin banka bilgileri dilekçeye yazılır ve işlem başlatılması sağlanır.

Çekler genellikle yüklü rakamları içerdiğinde çekin başka birisi tarafından bozdurulmuş olması çek sahibini ciddi zarara uğratır. Dolayısıyla bu durumun olabildiğince hızlı birşekilde önüne geçmek gerekir ve böyle başvurularda olabildiğinde hızlı çözüme kavuşturulur.

Banka Çeki İptal Dilekçesi Nereye Verilir?

Banka çeki iptal dilekçesi kişinin kendisi ya da vekaletini verdiği avukatı aracılığı ile verilmesi gerekir. Nöbetçi asliye ticaret mahkemesi hakimliğine verilen dilekçe aynı zamanda bankaya da haber vermeyi gerektirir. Banka dilekçeyle birlikte çekin kullanımını durdurur ve bu sayede kullanılamaz duruma gelir.

DİKKAT!  Menfi Tespit Davası Dilekçe Örneği

 Banka çeki iptal dilekçesinin verilmesinin ardından kararın açıklanması 3 ay ile 1 yıl arasında değişiklik gösterecektir. Süre mahkemenin yoğunluğuna göre değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir