DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Barodan Avukat Talebi Dilekçe Örneği

Barodan Avukat Talebi Dilekçe Örneği

Kasım 25, 2021 1 4.667

Maalesef hepimiz zengin doğmuyor, ancak bazen hepimiz yargı önüne çıkmak zorunda kalabiliyoruz. Yargı karşısında herkesin eşit olduğu düşünülüyor olsa da aslında işin derinine girdiğimizde maalesef durum bu şekilde olmuyor. Meselemiz hakim ya da savcıların taraflı ya da tarafsız olduğunu anlatmak değil aksine zengin ile fakir arasındaki hakkın adaletteki yansımasını aktarabilmek.  Bir davacı ya da davalı hakim karşısındayken kendisini doğrudan savunamaz, çünkü hukuk bilgisi buna yetmez. İşte böyle bir durumda ise avukatlar ön plana çıkmıştır. Avukatlık bir kişinin hakkının aranmasını sağlayabilecek tecrübe ve hukuki bilgisi yüksek olan kişilerdir. Zengin fakir ayrımı ise bu noktada karşımıza çıkıyor. Zengin haklı ya da haksız olduğu davada en iyi avukat ya da avukatlar ordusu ile çalışabilir, çünkü ona verecek parası çoktur. Fakir ise kendi davasında kendisini savunacak avukatı bulmak için ya en uygun olanı arar ya da avukat tutacak parası yoksa barodan ücretsiz avukat talebinde bulunur.

Ücretsiz Barodan Avukat Talebi

Barodan ücretsiz olarak avukatlık talebinde bulunabilir bu durum yasal olarak haktır. Ancak burada kendisine atanacak olan avukatın donamımı, tecrübesi göz önünde bulundurulmaz ve kendisine nasıl bir avukat görevlendirilmişse onunla yetinmek zorundadır.

Barodan Avukat Talebi Dilekçe Örneği
Barodan Avukat Talebi Dilekçe Örneği

Maddi olarak sıkıntı içerisinde olan kişiler devletin bu imkanından yararlanarak destek almak isterler. Mantık çerçevesinde bakıldığında bu oldukça yerinde bir karardır ve olmazsa olmazdır. Çünkü insanın hukuk hakkında herhangi bir şey bilmeden kendisini savunmaya çalışması haklı olduğu bir davada da haksız olmasına neden olacaktır.

DİKKAT!  Araştırma Görevlisi Kadrosu Başvuru Dilekçe Örneği

Barodan Avukat Talebi Nasıl Yapılır?

Barodan avukat talebinde bulunabilmeniz için öncelikli olarak maddi anlamda yetersiz olduğunuzu ispatlamanız gerekiyor. Bunu da ancak yazılı bir belgeyle yapabilirsiniz. Eğer fakir olduğunuzu ispat ederseniz bu durumda harçlardan muafta olursunuz. Yine aynı şekilde adliye biriminin onayından sonra da baro tarafından bir avukat size görevlendirilecektir. Baro avukat gönderirken sizden bazı belgeleri talep edebilir, bu belgeler içerisinde yer alan bir tanesi de makalemizin başında belirtmiş olduğumuz dilekçedir.

Barodan Avukat Talebi Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Barodan avukat talebi dilekçesini yazabilmek için herhangi bir bilgiye ihtiyacınız yoktur. Bunu sitemizin altında bulunan Word dosyasını indirerek sahip olabilirsiniz. Sitemizdeki bu dilekçe örneğini kendi davanıza ilişkin yorumlarsanız kolayca hazırlamış olursunuz.

( 1 ) Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir