DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Belediye Dilekçe Örneği / Belediye istek dilekçe örnekleri

Belediye istek dilekçe örnekleri

Şubat 4, 2020 0 17.698

Zehra GÖKTAŞ :
Merhabalar, belediye ile ilgili bir kaç dilekçeye ihtiyacım olacak. Mahallemiz için yol yapımı ve bank talep etmek istiyoruz. Aradığımız gibi bir yazıya ulaşamadık. Bize yardımcı olabilir misiniz? Halen daha mahallemizde toprak yollar mevcut. Mahallelinin oturabileceği ve vakit geçirebileceği bank bile yok. Bir kaç parkta bankımız mevcuttu gece gelen sarhoşlar onları da parçalamış. Bu konular için belediye istek dilekçe örnekleri paylaşırsanız çok sevinirim.

Sayın Zehra GÖKTAŞ ;
Bu konu ile ilgili çok sık soru geliyordu. Ziyaretçilerimizin daha farklı belediye istek dilekçe talepleri de vardı. Onlarla beraber hepsini tek başlık altında yazmayı planlıyorum. Sen de ihtiyacın olanları aşağıdan indirebilirsin.

Belediyeye yol yapımı için dilekçe örneği

Zaman zaman bir çok belediye farkında olmadan bazı bölgelere asfalt dökmemiş olabilir. Bu gibi durumlarda aşağıdaki gibi bir dilekçe örneğini kullanmanız doğru olacaktır.

Bazen de onarım çalışmaları nedeniyle kazılarda çukurlar kalıyor. Bu gibi durumlarda da bu işleri yapan şirketler çukurları kapatmamış ise bunu da hızlandırma amacıyla asfalt talep dilekçesi yazabilirsiniz. Bu gibi durumlardan her ne kadar yol yapım şirketleri sorumlu olsa da yapmadan gidebiliyor.

Belediyeden bank isteme dilekçesi

Mahallenizde bulunan bazı oyun parklarında yada insanların otobüs duraklarında oturduğu banklarda hasarlar oluşmuş olabilir. Kullanılamayacak duruma geldiğinde bunu bildirip tamir ettirmek çok hızlı bir çözümdür. Aksi takdirde bunu belediyenin fark etmesi ve gelmesi daha uzun süreler alacaktır.

DİKKAT!  Sgk borcu yoktur dilekçe örneği

Bazen de nasıl böyle bir şey yapılır bilmiyorum ama bankların çalınma gibi bir durumu söz konusu olabiliyor. Bazı insansız insanlar bunları alıp evinde kullanabiliyor veya altında bulunan metalleri satmak gibi bir niyete girebiliyor. Bu gibi durumlarda da bank talebi dilekçesini aşağıdan indirebilirsiniz. Kendi bank talebiniz doğrultusunda düzenleyebilirsiniz. Bu işlem için mutlaka yazıyı park ve bahçeler müdürlüğüne yazmalısınız.

Belediye tadilat izni dilekçe örneği

Yapacağınız her tadilat işlemleri için mutlaka izin almalısınız. Çünkü çevreye vereceğiniz rahatsızlıktan dolayı sizleri şikayet edebilecek insanlar olacaktır. Belki de sizin yapacağınız işlem ile ilgili belediyenin yapmış olduğu bazı planlar vardır. Kaçak bir işlem yapmamanız adına mutlaka belediye tadilat izni dilekçe örneği ile izin alınmalıdır.

Belediyeden tadilat izinleri ile ilgili çalışmalarla imar ve şehircilik müdürlüğü ilgilenmektedir. Bu nedenle tadilat işlemleri için imar ve şehircilik müdürlüğüne dilekçe yazılmalıdır. Aşağıdan da bu yazıyı word formatında indirebilirsiniz.

Belediyeden yardım talep dilekçesi

Ailevi durumları kötü olan yoksul kişiler belediyeden yardım talep dilekçesi ile çeşitli destekler alabilir. Ancak bu durumu kanıtlayan fakirlik belgesi vs gereklidir. Herkes benim durumum kötü diyerek bu gibi durumlardan yararlanamaz.

Belediyeden ne tür yardımlar talep edilebilir?
Gıda, kömür ve kira yardımı gibi destekler alınabilir.
Yardım istek dilekçesi hangi müdürlüğe yazılır?
Bu tür durumlar ile Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ilgilenmektedir. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğüne yazılan dilekçelere kısa sürede dönüşler gerçekleşmektedir.
Aşağıdaki gibi bir dilekçe örneği kullanmanız doğru olacaktır.

Okul gezisi için belediyeden otobüs araç isteme dilekçesi

Başlığımız okul gezisi için olsa da arada kalan talep yazısı düzenlenebilir. Yani örneklerle anlatmak gerekirse; cenaze, hasta olan yakın veya mahallede bulunan molozlar için araç talep edilebilir.

DİKKAT!  Belirsiz alacak davası dilekçe örneği

Okul gezisi için belediyeden otobüs araç isteme dilekçesi aşağıdaki gibidir. Kendi talebiniz doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Bir otobüs yada araç talep ederken bunun sebebini açıklayıcı, net ve anlaşılır biçimde yazmalısınız. Aksi takdirde yaptığınız taleplerin onaylanma ihtimali düşmektedir. Her yazılan belediyeden araç isteme dilekçesi onaylanmayabilir.

Belediyeden yer kiralama dilekçesi örneği

Genellikle yer kiralama işlemleri bir iş yapılacağında olmaktadır. Bu araziler hazineye bağlı olduğu için mutlaka bir bedel ödenmektedir. Buradan bir yer alabilmek için bir dilekçe yazılmalıdır. Onaylandıktan sonra da belediyenin izin vermiş olduğu kurallara uygun olarak yer işgal edilebilir.

Belediyeden yer kiralama dilekçesi hangi müdürlüğe yazılır?
Bu işlem için emlak müdürlüğüne yazı yazılmalıdır.

Kiralanan yerlerde ne tür işler yapılabilir?
Bu konuda bir kaç örnek vermek gerekirse ; simit arabası, küçük bir büfe için yer kiralanabilir. Hatta bir kafeniz var ise yoğunluk sebebiyle kullanabileceğiniz kaldırımın bir bölümünü de izin almak koşulu ile bedel ödeyerek kiralamanız mümkün olabilir.

Talep edilecek veya rica edilecek her şeyi tek başlık üzerinden değerlendiriyoruz. Bu sayede belediye istek dilekçe örneklerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir