DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / Boş borç senet örneği indir excel

Boş borç senet örneği indir excel

Şubat 19, 2020 0 20.516

Hande DOĞANDEMİR :
Merhabalar, kurumsal bir inşaat şirketinin muhasebe departmanında çalışmaktayım. Yakın zamanda temelden sözleşmeli olarak sattığımız bir dairenin sahibi bize güvenmediğimi ve bu belgelerin yeterli olmadığını söylüyor. Patronumuz da müşterilerimizin güvenini kazanmak için şirketimiz adına bir adet borç senedi yazmayı uygun buldu. Ancak elimizde herhangi bir şablonu bulunmamaktadır. Acaba bizim ile paylaşabileceğiniz boş borç senet örneği excel formatında var mıdır? Aslında boş olmasından ziyade doldurulmuş, ancak üzerinde gerekli düzenlemeleri yapabileceğimiz bir excel dosyası olması işimizi daha da kolaylaştırır.

Hande DOĞANDEMİR Merhaba,
Sayfanın en altına bir senet örneği ekledim. Oldukça kullanışlı bir yapısı bulunan bu belge ile istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Üstelik kullanımı da oldukça basittir. Belgeyi açtıktan sonra alt bölümde yer alan sheetlerden senet girişe tıklayarak borçlu olacak kişi yada kurumun tüm bilgilerinin girilmesi yeterlidir. Daha sonra senet önizleme ekranından gerekli yazdırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Senet Nedir?

En kolay ve kısa bir şekilde anlatılmak gerekirse ; bir tarafında diğer bir tarafa ödeyeceği borcu taahhüt ettiği bir evraktır. Senetler çok kıymetli evraklardır. Senedi alan kişi, borçlanan kişinin ödemeyi yapmaması durumunda büyük üstünlükler kurup bir çok hak iddaa edebilmektedir. Borçlanan kişi, diğer kişiye belge üzerinde yazan tutarı zamanında ödemekle yükümlüdür.

DİKKAT!  Belediye Ağaç Budama Dilekçe Örneği

Günümüzde neredeyse hemen hemen her kırtasiyeden borç bir senet örneği almanız mümkündür. Ancak biz işlerinizi kolaylaştırmak için excel formatında hazırladığımız dosyayı sizlerle paylaşıyoruz. Bu sayede bilgisayarınızda, çok kısa bir sürede sizlerde hazırlayıp çıktı alabilirsiniz.

Senet Nasıl Doldurulur?

Herhangi bir bilgiyi atlamamak adına adımlar halinde giderek, gerekli açıklamaları yapacağız.

 1. Senedin her alanının başına ve sonuna # simgesi koyularak fazladan bir şeyler eklenmesi engellenmelidir. Örneği vade günü yazıyorsak #60gün# şeklinde yazılmalıdır.
 2. Vade Bilgisi : İlk adım olarak vade bilgisi girilmesi uygundur. Vade bilgisi, ödeme yapacağınız gün ile bugün arasında geçen süredir. Örnek vermek gerekirse; 18.02.2020 tarihinde yani bugün yazdığımızı düşünelim ve ödeme gününün ise 30.02.2020 olarak düzenlediğimizi varsayalım. Arada oluşan süre 12 gündür. Yani senet üzerine 12 gün şeklinde yazılması yeterlidir.
 3. Ödeme günü : 30.02.2020 olarak belirttiğimiz tarihi buraya yazabiliriz
 4. Tutar bölümü : Tutar bölümüne ne kadarlık bir borçlanma söz konusu ise , rakamsal olarak o kadar yazılmalıdır. Özellikle ilk maddede belirttiğimiz önünün ve arkasının kapalı olduğuna bu alanda dikkat edilmelidir. Aksi halde en ufak bir rakam eklenmesi durumunda bir senet, sizleri çok zor durumlara sokabilir.
 5. Kuruş bölümü : Genellikle bu türk kıymetli evraklar düz rakam olarak düzenlenir. Buraya bir çizgi çekmek yeterli olacaktır.
 6. No : Bir adet düzenlenen senetlere herhangi bir numaralandırma işlemine gerek yoktur. Sadece tire koymak yeterlidir. Ancak birbirinin devamı niteliği taşıyanlara mutlaka numara verilmelidir.
 7. Yazı ile tarih ve rakam : Olası herhangi bir karışıklığı önlemek amacıyla mutlaka yazı ile tarih ve rakam bölümleri oluşturulur. Bu sayede okunmayan yada çelişkili olan bir çok durumun önüne geçilir.
 8. Emruhavale : Senet ile ilgili bir kişinin vekalet durumu söz konusu ise , emruhavaleden sonra gelen bölüme vekalet eden kişinin ismi yazılır. Eğer belge asıl kişiye veriliyorsa tire (-) koymak yeterli olacaktır.
 9. Nedeni : Evrak üzerinde mutlaka hangi sebepten ötürü bir borçlanma olduğu ilgili bölüme yazılmalıdır. Örneğin ; ödemesi yapılan bir evin henüz teslim olmaması gibi bir konu not olarak düşülebilir. Senet karşılığı malen, nakden gibi küçük not yazılabilir.
 10. Düzenlenen il : Herhangi bir uyuşmazlık olması halinde yazılan ilin bulunduğu mahkemede ilgili davalar görülür. Bu nedenle mutlaka alındığı il yada bölge yazılı olmalıdır.
 11. Alıcı ve borçluya ait; adres, tc ve ad soyad bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.
 12. Eğer ilgili belge için bir kefil varsa yazılmalıdır.
DİKKAT!  Belirsiz alacak davası dilekçe örneği

Yukarıdaki adımları izleyerek bir senedin nasıl doldurulacağını ve önemli noktalarının neler olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Özel olarak hazırlanmış boş borç senedinin doldurulmuş ve kolayca düzenleyebileceğiniz halini sayfanın en alt bölümünden hızlıca indirip, kullanabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.