DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Tutanak Örneği / Çalışma Belgesi Örneği Word

Çalışma Belgesi Örneği Word

Aralık 23, 2019 2 34.188

Elif ALADAĞLI :
Merhabalar, yeni bir iş görüşmesi yaptım ve işe kabul ettiklerini bildirdiler. İşe başlamadan önce toplamam gereken evrakları benimle paylaştılar. Ancak eski iş yerinden çalışma belgesi istemişler. Bu belgeyi almam neredeyse imkansız ve gerçekten benim için çok zor ve uğraştırıcı olacak. Bu evrak olmadan da işe girişim yapılabilir mi?

Elif ALADAĞLI Merhaba;
Çalışma belgesini eski iş yerinden talep ettiğin takdirde sana vermekle yükümlüdür. Yeni iş veren bu belge olmadan da işe girişini yapabiliyor olması gerek. Ancak ben sana yinede örnek bir word dökümanı paylaşayım. Sen eski iş yerine gidip imzalatabilirsin.

İşyerinde çalıştığına dair belge word

Bu belge word olarak hazırlanmıştır. Bunu flash belleğe atıp eski çalıştığın yere götürüp doldurmalarını sağlayabilirsin ya da evde kendin doldurup sadece imza atmaları için götürebilirsin. Şimdi de sırasıyla merak eden arkadaşlarımız için çalışma belgesi nedir, çalışma belgesi nereden alınır, çalışma belgesi nasıl alınır gibi sık sorulan soruları yanıtlayacağız.

Çalışma Belgesi Nedir?

İşten ayrılmış ya da çalışır durumda olan herhangi bir personelin hangi sektörde, ne iş yaptığı ve hangi firmada çalıştığı ile ilgili bilgilerin bulunduğu bir tutanak örneği‘dir, diyebiliriz. Çalışma belgesi günümüzde hemen hemen, resmi ve özel herhangi bir kurumdan yapacağınız bir iş ile ilgili talep edilebilmektedir. Bu nedenle çalıştığınız şirketten bir adet alıp kenarda tutmanızı öneririz.

DİKKAT!  Dernek olağan genel kurul toplantı tutanağı örneği

Doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi

Bu belgenin diğer paylaşmış olduğumuz çalışma belgesinden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Dolduracak kişi tarafından sadece, part time yada yarı zamanlı çalıştığına dair bir ibare konması yeterlidir. Şimdi de sıra geldi nereden nasıl talep edeceğinize…

Çalışma belgesi örneği

Yarım çalışma belgesi nereden alınır?

Yarım çalışma belgesi o an çalışmakta olduğunuz kurumdan alınan belgedir. İnsan kaynakları yada ilgili departmandan talep edebilirsiniz. Yarım çalışma belgesi genelde doğum yapmış ya da evlat edinmiş kişilerden istenir. Bu belge ile birlikte bazı şartları yerine getirdikleri anda bazı işçiler çalışmadıkları part time sürelerin ücretini alabilirler. İşkur’da, yarım çalışma ödeneği ismi verilir. Bununda tabi işsizlik ödeneğine benzer şartları bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren personeller belirli bir süre ödeme alabilirler.

DİKKAT!  Tutanak nasıl tutulur

Eski işyerinden çalışma belgesi nasıl alınır?

Eski işyerinden çalışma belgesi geçmişte bağlı bulunulan eski yöneticilerle irtibata geçip talep edilebilir. Eski yöneticilerle arasında problem yaşayıp işten ayrılmış kişiler de, direkt insan kaynakları departmanı ile iletişime geçerek belgeyi talep edebilirler.

Çalışma belgesini teslim alırken muhakkak üzerinde kaşe ve imza bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Üzerinde ıslak imza ve kaşe bulunmayan çalışma belgeleri resmi kurumlar tarafından teslim alınmaz.

Çalışma belgesi sgk dan alınır mı

Sgk’dan alınmasından ziyade genelde sgk üzerinden talep edilmektedir. Çalışma belgesi, bir önceki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi çalıştığınız kurumdan alınır.

Bazen bazı konularda SGK sizden çalışma belgesi isteyebilir. Örnek vermemiz gerekirse; çalışan bir anne, belirli bir yaşa kadar çocuğu için kreş desteği alabilir. SGK’ya bir dilekçe örneği ile ilgili yaptığınız müracaat sonucunda, çalıştığınız kurumdan ıslak imza ve kaşeli çalışma belgesi istenir. Bu belgeyi teslim ettikten sonra çocuğunuz için kreş desteği alabilirsiniz.

Herhangi bir şirkette çalıştığınızı kanıtlamak amacıyla kullanılan işyerinde çalıştığına dair personel çalışma belgesi örneği word formatında indirebilirsiniz

( 2 ) Değerlendirme
  1. Hocam Çok teşekkür ederim. Yeni başlayacağım iş yeri ile görüştüm. Kendileri bu belgeye gerek olmadığını söylediler. Ben de eski iş yerimi hiç aramadım bile.Hatta bu yazıyı yazdığım esnada işe de başlamış oldum. Ancak yine de paylaşmış olduğunuz Çalışma Belgesi Örneği Word formatlı bir çok arkadaşımızın işine yarayacaktır. Hatta galiba yeni iş yerimde bile bu belgeyle ilgili işlem yapmam gerekecek. Çalışan anneler için kreş yardımı talep edeceğim. Sosyal güvenlik kurumuna teslim etmem gerekiyormuş. Onlar da belge istiyormuş. Dolayısıyla işyerinde çalıştığına dair belge word olarak gene işime yarayacak.

  2. Elif ALADAĞLI Merhaba,
    Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun. Dediğiniz gibi sizin bu belgeye ihtiyacınız olmasa bile, insan kaynakları ve benzeri sektörde çalışan kişiler için çalışma belgesi örneği word şablonlu olması çok kullanışlı olacaktır. Hemen hemen her alanda bu form sizlerden talep edilebilir. Bu nedenle en azından iş yerinden bir tane alıp güzelce muhafaza etmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir