DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Tutanak Örneği / Cari hesap mutabakat formu

Cari hesap mutabakat formu

Aralık 21, 2019 1 22.262

Gülendam YILDIZ :
Hocam Merhaba; özel bir şirkette part time olarak, muhasebe alanında bir iş ayarladım. Benim için güzel bir tecrübe olacağına inanıyorum. Bana işin detayları ile ilgili firmaları arayıp mutabakat yapmamı söylediler. Bazılarına da mail ve yazı ile yapmam gerekiyormuş. Ancak ben mutabakat’ın ne olduğunu dahi bilmiyorum. Bir de son olarak cari mutabakat mektubu örneği gönderebilirseniz ok memnun olurum.

Gülendem YILDIZ Hoşgeldin;
Mutabakat muhasebe alanının en can alıcı noktalarından birisidir. Sana şimdi mutabakat nedir , nelere dikkat edilmeli ve bir de örnek bir form gönderimi sağlayacağım

Mutabakat nedir?

Şirketler arası yada kişiler arası bazı konularda ortak nokta bulunmasına denir. Bunlar alacak verecek yada yıllık izin gibi konularda gerçekleşebilir. Alacak verecek genelde şirketler arası ilişkilerde cari mutabakat alanını ilgilendirdiğinden onu bir sonraki başlıkta inceleyeceğiz.

DİKKAT!  Cimer dilekçe örneği

Şirketler genelde yıl sonu yaklaştığında her alanda kişilerle yada diğer firmalarla mutabık olmak isterler. Çalışanların yıllık izinleri de buna dahildir. Yıllık izinleri ile de anlaşma sağlanması gerekir. Aksi takdirde işçinin hesapladığı gün sayısı ile iş verenin hesapladığı gün sayısı arasında fark oluşabilir. Bu gibi durumlar zaman içerisinde sorunlara yol açabilir.

Cari Mutabakat Nedir?

Cari Mutabakat kısaca, şirketler arasında belirli aralıklarla yapılan alacak verecek kontrolüdür. Bir çok kişi internette tanımını gerçekleştirmiş. Ancak muhasebe alanından karmaşık terimler kullanılarak yapıldığı için anlamanız bir hayli zor görünüyor. En basit hali ile bu şekilde anlatılabilir.

Cari mutabakat genelde yıl sonlarına doğru yapılır. İki şirketin de sisteminde aynı alacak verecek rakamları var ise kendi aralarında mutabık olurlar. Cari mutabakat telefon ile de yazılı olarak da yapılabilir. Ancak elinizde bir belge olması daha iyi olduğundan biz cari hesap mutabakat formu kullanarak yapmanızı öneriyoruz.

Cari hesap mutabakat mektubu örneği

Siz de aşağıdaki gibi bir mutabakat mektubu hazırlayıp kullanabilirsiniz. Hazırladığınız mutabakat formunda mutlaka şirket ismi, cari hesap borç bakiye tutarı ve tarih bulunmalıdır. Gönderilen yazıya belirli bir süre içerisinde itiraz dönüşü gelmez ise firmalar arası anlaşılmış sayılır.

DİKKAT!  Src belgesi başvuru formu
mutabakat formu örneği
mutabakat formu örneği

Aradığınız tutanağı bulamadıysanız bir de milyonlarca belge arasından seçilmiş tutanak örneği sayfasını bakabilirsiniz. Mutabakat formları da bir anlaşma tutanağı sayıldığı için tutanak örneği kategorisinde yer almaktadır.

Yıl sonu yıllık izin mutabakat formu örneği

Bonus olarak çalışan bir personelin formunu paylaşıyorum. Aşağıdaki gibi bir form kullanılabilir. Personel adı soyadı, imzası, ne kadar izin gününün kaldığı, ne zamandan beri şirkette çalıştığı ve şirket ismi mutlaka formda yer almalıdır.

Tarih: ……/……/…………

…………………………………………………. Dış Tic. A.Ş.

İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne,

İşyerinizde ……/……/…………’den bu yana çalışmaktayım.

31/12/2019 tarihi itibariyle kalan yıllık iznim ………..gündür. 31/12/2019 tarihinden önceki yıllık izin haklarım ilgili bir hak talep etmeyeceğimi kabul ve taahhüt ediyorum.

Personelin
Adı
Soyadı
İmza

Şirketlerin muhasebesel işlemler sırasında her zaman ihtiyaç duyacağı kullanılması gereken cari hesap mutabakat mektubu örneği formu word ile hazırlanmış şekli

( 1 ) Değerlendirme
  1. Sayenizde mutabakat işlemlerini başarı ile sonuçlandırıp ödememi bile aldım. Hatta işimi o kadar güzel yaptığımı söylediler ki, bana standart ücret ödemesinin dışında bir de prim verdiler.

    Ben aslında bu işi parası için değil, benim açımdan tecrübe olsun diye kabul etmiştim. Muhasebe alanında hem güzel bir deneyim oldu. Hem de güzel bir ücret geliri elde ettim. Sizin göndermiş olduğunuz cari hesap mutabakat formu örneğine bakarak, ben bende kendi formumu tasarladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir