DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Çeke Hapis Cezasının Durması Adli Kontrol İtiraz Dilekçesi

Çeke Hapis Cezasının Durması Adli Kontrol İtiraz Dilekçesi

Ekim 29, 2021 0 1.059

Son yıllarda pandemiden dolayı hem Türkiye hem de dünyada yaşanan ekonomik krizle birlikte esnaf zor duruma girerken bazı çeklerin de karşılıksız çıkmış olması beraberinde çeke hapis cezasını gündeme getirmişti.

Yeniden yapılandırma gibi süreçler borçların ödenmesinde etkili olması bekleniyor olsa da gelir ve giderin birbirini dengeleyemiyor olması da özellikle küçük esnafı zor durumda bırakıyor. Birçok esnaf verdiği çeklerin karşılığı olmadığından dolayı hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor.

Karşılıksız çekle ilgili olarak yaşanan bir başka sorunda yurt dışına çıkışlar oluyor. Üreticiler yurtdışı çıkış yasaklarının devam ediyor olmasından dolayı ekstra iş alamadıklarını gerekçe göstererek çeklerini ödeyemediklerinden şikayetçi. Bunun içinde bazı üretiler çeke hapis cezasının durdurulması adli kontrol itirazını yapmaya çalışıyor.

DİKKAT!  Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Ticari faaliyetlerin devam ettirilebilmesi için çeklerin büyük bir önemi var. ancak bahsettiğimiz gibi çeklerin ödenememesi ise sorunu giderekte büyütüyor. Türkiye ekonomisi son 2 yılda ciddi anlamda sarsıldı ve halen pandemiden dolayı da sarsılmaya devam ediyor.

Her ne kadar devlet bunun önüne geçebilmek adına borçların ötelenmesi, yapılandırma ve vergi affı gibi birtakım önemli hususları peşi peşine devreye sokuyor olsa da yaşanan kaosunda giderek tırmanıyor olması işleri daha da içinden çıkılmaz bir hale alıyor.

 Karşılıksız kalan çekler sebebi ile şirketlerin çek düzenleme yetkisini haiz yetkilileri hakkında “karşılıksız çek keşide etmek suçundan” öncelikle adli para cezasına hükmedilmiş söz konusu adli para cezalarının ödenememesi sebebi ile de çoğu yetkili hapis cezaları ile karşı karşıya kalmıştır. Zaman zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme gelen ve mağdurları tarafından düzenleme bekleyen 14/12/2009 tarihli ve 5941 sayılı Çek Kanunu’nda (“Kanun”) değişiklik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın ilan edilen COVİD-19 (Koronavirüs) sebebi ile hız almış ve ilgili Kanun’da değişiklik yapılmasına karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir