DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Ekim 31, 2021 0 1.494

Çocuk mahkemeleri, yaşlarından dolayı suça sürüklenen çocuklar için açılmış olan davalara bakarlar.  Çocuk ağır ceza mahkemeleri de çocukların işlemiş olduğu ağır ceza mahkemesi tarafından yargılanmayı gerektiren suçlara bakar.

Çocuk ağır ceza mahkemesi, bir savcı, iki üye hakim ve bir mahkeme başkanı tarafından oluşur. Bu mahkemelerde müzakere sistemi vardır ve 3 hakim ile toplanan kararlar oylama neticesinde alınır.

Çocuk ağır ceza mahkemelerinin vermiş olduğu bir karara itiraz edilebilir. İtiraz dilekçe ile yapılır ve 7 iş günü içerisinde itirazın gerçekleştirilmesi gerekir. Son ve hüküm niteliğindeki kararlar ise istinaf başvurusunu kapsar.

Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği
Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Çocuk Ağır Ceza Mahkemelerine Başvuru Koşulları

Çocuk ağır ceza mahkemelerinin vermiş olduğu kararlara hükmün açıklanmasının ardından çocuk ağır ceza mahkemesi dilekçe örneği incelenerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz. Aşağıda dilekçe örneğinin linki bırakılmıştır. Linke tıklayarak dilekçenin indirilmesi ve sonrasında üzerinde düzenlemelerin yapılması yeterli olacaktır.

DİKKAT!  Kısaca Dilekçe Nasıl Yazılır

15 yıl ve üzerinde verilmiş olan kararlarda ise dilekçeye gerek kalmadan inceleme başlatılabilir. Ancak istinaf kanunun yoluna başvurulamayacak bazı kararlar vardır. Bunların biri de üst sınır olan 500 günü geçmeyen adli para cezası gerektiren beraat kararlarıdır. Beraat kararları kesindir ve itiraz edilmez.

 İster çocuk mahkemesi olsun ister çocuk ağır ceza mahkemesi olsun yargılamanın çocuğun tüm yaşamını etkileyecek bir süreç olduğundan dikkatli hareket edilmesi gerekir. Dilekçenin anlaşılır ve doğru bir şekilde yazılmış olması ve sürecin takip edilmesi gerekir.

Ara kararlar, davayı sonuçlandırmayan tüm kararlara denir ve 7 gün içerisinde karara itiraz edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir