DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Denetimli Serbestlik Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

Denetimli Serbestlik Adres Değişikliği Dilekçe Örneği

Eylül 17, 2021 0 3.239

Denetimli serbestlik, bir suçun işlenmiş olduğu andan, hükmün gerçekleştirilmesine kadar geçen zamanda, süresi savcı ya da hakim tarafından belirlenmiş olan şüpheli, sanık ya da hükümlüye uygulanmış olan özgürlüğü bağlayıcı tedbir dışında kalan yükümlülüktür.

Denetimli serbestliğin amacı, kişinin ilişkilerini devam ettirebilmesi ve dış dünyaya uyumunu sağlaması amacıyla çıkarılmış bir yasadır. Yani bir anlamda ertelemenin denetime tabi tutulmasını ifade eder.

Hükümlünün cezası ertelendiğinde denetim süresi belirlenip, bu süre zarfında birtakım yükümlülükleri gerçekleştirmesi istenebilir. Bu süre içerisinde kişiye rehberlik edecek olan bir uzmanın görevlendirilmesi sağlanır, bu sayede ceza hem affedilmekten çıkmış hem de hükümlünün tekrardan sosyal hayata dönmesi sağlanmış olacaktır.

DİKKAT!  Kiracı Çıkarma Dilekçe Örneği

Denetimli Serbestlik

Denetimli serbestlik sayesinde suç işleyen kişi hapsedilerek toplumdan uzaklaştırılmak yerine toplum içerisinde belli şartları yerine getirerek gözetim altında kalmasını sağlayacaktır. Denetimli serbestli ne bir yaptırım ne de infaz rejimi olarak tanımlanmaz. Sistem adaletin önemli bir parçası olarak ceza adaletinde aracı bir kurum görevi yapar.

Denetimli serbestliğin evrensel hukuka göre 4 temel amacı vardır. Bunlar ise şöyledir:

  1. Hükümlünün ıslak olmasını sağlamak,
  2. Topluma ve mağdura verilmiş olan zararın telafi edilmesi
  3. Yeniden suç işlenmesinin önüne geçebilmek,
  4. Toplumu koruma altına almak,

Bir şüpheli hakkında kesin hüküm verilene kadar geçen süre içerisinde denetimli serbestlik uygulanır. Bu aslında şüpheliye verilecek olan cezanın ertelenmesi süresinde şüphelinin de denetim altında olması demektir.

DİKKAT!  Borç İtiraz Dilekçesi Örneği

Denetimli serbestlik uygulamasında serbest kalan kişi haftanın belli günlerinde ikametlerinin olduğu yerdeki denetimli serbestlik müdürlüğüne giderek imza atmaları gerekir. yani kendisine denetimli serbestlik verilmiş olan kişi izin almadan şehir dışına çıkamaz. Eğer adres değişikliği yapacaklarsa bu durumu mutlaka bildirmek zorundalardır. İşte aşağıda paylaşmış olduğumuz denetimli serbestlik ve adres değişikliği dilekçesi de bu noktada devreye girer. Dilekçe örneğinin çıktısı alınarak dilekçe üzerindeki bilgiler doldurularak verilebilir.

Denetimli Serbestlik ve Adres Değişikliği Dilekçesi Nereye Verilir?

Denetimli serbestlik dilekçesi bu denetimi yapan kuruma verilmesi gerekir. Dilekçede neden adres değiştirilmek istendiği açıkça yazılmalıdır. Gidilecek olan yeni adresin bağlı olduğu denetimli serbestlik müdürlüğünün adı da dilekçe ekinde üzerinde bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir