DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dilekçe Kuralları / Dilekçe hangi renk kalemle yazılır

Dilekçe hangi renk kalemle yazılır

Mart 30, 2020 0 30.361

Meral KAPLAN :
Merhabalar, şu an öğrenim hayatına devam eden bir çocuğum var. Öğretmeninin sormuş olduğu sorularda dilekçenin hangi renk kalem ile yazıldığı sorulmuş. Bu sorunun cevabını en iyi sizin bileceğinizi düşünerek, buraya yazmaya karar verdim. Uzun süredir zaten resmi kurumlar ile ilgili nasıl yazılar yazıldığını takip ederek, sayenizde öğrendim. Bize kısaca çokta fazla detay vermeden dilekçe hangi renk kalemle yazılır? bilgi verebilir misiniz?

Sayın Meral KAPLAN;
Dilekçe yazmanın çok sayıda kuralı vardır. Bunlardan en önemlisi ise kalem ve rengidir. Ne yazık ki her renk kalem ile yazılan bir dilekçe örneği resmi kurumlar tarafından geçerli olmayacaktır. Şimdi maddeler halinde renk , kalem ve seçenekleri sizlere sıralayacağım.

DİKKAT!  Dilekçede isim nereye yazılır

Dilekçe hangi yazım araçları ile hazırlanabilir?

+Tükenmez, dolma yada mürekkepli kalem : Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz mavi veya siyah renk olması koşulu ile tükenmez, dolma yada mürekkepli kalem ile resmi kurumlara dilekçe yazabilirsiniz. Mavi veya siyah renk kalemlerin dışında kullanılan herhangi bir renk belgeleri geçersiz kılacaktır.

Kalem ile yazılan belgelerin önemi çok büyüktür. Hatta bazı dilekçe örneklerinde kurallar gereği kesinlikle bilgisayar yada daktilo çıktısı kabul edilmez. Kurumlar özellikle kişiye ait ıslak imza ve el yazısını talep ederler.

+Daktilo : Günümüzde, insanların evinde daktilo bulma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak sosyal güvenlik kurumu ve adliyelerin önünde dilekçe yazmakla görevli arzuhalcıların adeta ekmek teknesidir.

+Bilgisayar : Artık teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte hemen hemen herkesin evinde bilgisayar bulunuyor. Bu nedenle el yazısı kötü olan kişiler bilgisayar üzerinden de dilekçelerini yazıp, imzalayabilirler. Hatta bir çok kuruma göre yazılabilecek dilekçe örneğini de destek olma amaçlı sayfalarımız üzerinden paylaşıyoruz. Şablonlara uygun bir şekilde kendi bilgileriniz doğrultusunda düzenleme işlemlerinizi gerçekleştirip, kolayca resmi kurumlara yazılarınızı yazıp çıktı alabilirsiniz.

DİKKAT!  Dilekçede ek nereye yazılır

Not : Unutulmaması gereken en büyük husus mutlaka imzaların el ile atılmasıdır. Yazılan dilekçe el ile de olsa bilgisayar çıktısı da olsa mutlaka ıslak imza her yazı için geçerlidir. Yine resmi kurumlara yada özel şirketler yazılan dilekçeler hakkında sormak istediğiniz konular olursa, aşağıda yer alan yorum bölümlerinden bize ulaşabilirsiniz.

Resmi kurumlardaki işlemlerinizi gerçekleştirmek için yazıları yazarken her zaman kafanıza takılacak bir problem var dilekçe hangi renk kalemle yazılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir