DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dilekçe Kuralları / Dilekçede adres nereye yazılır?

Dilekçede adres nereye yazılır?

Ekim 5, 2020 0 6.072

Selin AYKAR :
Arkadaşlar Merhaba ; Resmi bir kuruma önemli bir dilekçe vermem gerekiyor da bu yazı içerisine mutlaka adres bilgilerini de yazmam gerekiyormuş. Ancak dilekçe üzerinde hangi bölüme adres bilgilerimi yazacağım belirtilmemiş. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz. Bir de dilekçede adres nasıl yazılır hiçbir fikrim yok. Açık adres yazarken nelere dikkat etmemiz gerekiyor, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sayın Selin AYKAR ;
Genellikle resmi kurumlar sizlerden dilekçe hakkında geri dönüş sağlayabilmek adına adres bilgisi talep ederler. Bu nedenle adres bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde yazılmalıdır. Adresin nereye yazılması gerektiği konusuna gelirsek eğer, hangi dilekçe olursa olsun sayfanın sol alt bölümüne yazmak doğru olacaktır.

Dilekçede adres nasıl yazılır?

Şimdi de adres yazarken dikkat edilmesi gereken bazı şeylerden bahsedeceğiz.

DİKKAT!  Dilekçe Çizgili Kağıda Yazılır Mı?

Dilekçede adres yazmak zorunlu mu?
Her dilekçede adres yazmak zorunlu değildir. Ancak resmi bir kurumda işlem yapıyorsanız eğer ve bu durum ile ilgili sizlere dönüş sağlanması gerekiyorsa mutlaka dilekçe üzerinde adres bilgisi yer almalıdır. Özellikle dava dilekçelerinde mutlaka adres bilgisi bulunmalıdır

+Adres bilgisi verirken ikametgah belgenizden yararlanın!
En doğru şekli ile yazım kurallarına uygun biçimi ikametgah evrağınızda yazılı olandır. İkametgah belgenize bakıp yazmanız halinde tüm kurallara kolayca uymuş olursunuz.

+Kısaltmalar kullanabilirsiniz : Adres bölümünde mahalle bilgisi verirken (Mah.), sokak bilgisi için (sok), numara (Nu. , No.) , apartman (Apt.), telefon (tel.) biçiminde kısaltmalar kullanılabilir. Bunun dışında yapılan kısaltmalar yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilmektedir.

Dilekçede telefon numarası nereye yazılır?
Telefon numaraları genel olarak adres bilgisinin hemen altına yazılır. Ancak adres bilgisi yer almıyorsa eğer isim bölümünün de altına yazılabilir.

DİKKAT!  Dilekçede imza nereye atılır

Dilekçe üzerine yazılacak bir biçimde örnek bir adres şekli paylaşır mısınız?

Baruthane Mah. Çukur Sok. Nu:17
Maltepe/İstanbul
Telefon: (0530) 123 54 xx

Dilekçe üzerine yazılacak adres biçimi yukarıdaki gibi kullanılabilir. Aslında farklı biçimlerde de yazılabilir. Ancak önemli olan adresin anlaşılır bir şekilde yazılı olmasıdır.

Adres ve telefon bilgileri resmi yazışmaların en önemli hususları arasında yer almaktadir. Kişiye son durum hakkında bilgi vermek aksi takdirde mümkün olamayabilir ve hiç haberiniz olmadan farklı sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Dilekçelerde adres bilgileri de yer almaktadır. Yine bazı ziyaretçilerimizden gelen sorular üzerine dilekçede adres nereye yazılır sorusunu yanıtlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir