DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dilekçe Kuralları / Dilekçede ek nereye yazılır

Dilekçede ek nereye yazılır

Eylül 3, 2020 0 8.642

Derya ARTEMEL:
Selamlar;
Bir kaç yıl önce satın aldığımız bir arazimiz ile ilgili problem yaşıyoruz. Bu durum hakkında belediyemizin bağlı olduğu imar ve şehircilik müdürlüğüne bir dilekçe örneği yazmamız gerekiyormuş. Aslında biz dilekçe hazırlama işlemini bir arkadaşımızın yardımı ile hallettik. Ancak dilekçe üzerinde tapuyu da ekler bölümüne eklememiz gerekiyormuş. Yanlış bir işlem yapmamamız adına sizlere sormak istedik. Yazdığımız dilekçede ek nereye yazılır, yardımcı olabilir misiniz?

Sayın Derya ARTEMEL ;
Yazdığınız herhangi bir dilekçe üzerinde sayfanın sol en alt bölümüne ekleri aşağıdaki gibi yazabilirsiniz.

Eki : Tapu örneği (vekil ise vekaletname örneği),

Dilekçeye ek olarak birden fazla belge bildirilmesi gerekiyorsa listeli bir biçimde yazabilirsiniz.

EK :
-Nüfus cüzdanı fotokopisi
-Vesikalık fotoğraf

DİKKAT!  Durumumu anlatan dilekçe örneği

Ekleri dilekçelerin yazı bölümüne eklemek neden önemlidir?
Dilekçeyi eline alan bir kurum belgeleri daha kolay bir şekilde kontrol edebilir ve eksik bir belge olduğunda iletişime geçebilir. Siz teslim ettikten sonra eksik belgelerin tespiti daha kolay bir şekilde yapılabilir.

Dilekçede ekler kısmına neler yazılabilir?

+Nüfus cüzdanı fotokopisi : Zaten hangi kuruma dilekçe yazarsanız yazın genellikle en çok istenen belgeler arasında yer almaktadır. Nüfus cüzdanı fotokopisi dilekçe ile işlem yapmak isteyen her kişinin mutlaka yanında bulunmalıdır.

+Delil belgeleri : Bazen suç veya savunma gibi durumlarında kanıtlayıcı nitelikte belgelerin dilekçe üzerinde belirtilmeleri gerekmektedir. İlgili kişiler bu sayede hangi belgelerin dilekçe ile birlikte teslim edildiğini kolay bir şekilde tespit edebilirler.

DİKKAT!  Dilekçede tarih nereye yazılır

+Tapu : Yapacağınız arsa veya konut işlemlerinde mutlaka dilekçede tapunun ekte olduğunu belirtmek gereklidir.

+Vesikalık fotoğraf : Vesikalık fotoğraf aslında nüfus cüzdanı fotokopisi gibidir. Hemen hemen her teslim edilen bir dilekçede ekler bölümüne eklenmektedir. Ancak vesikalık fotoğraf eklerken mutlaka son 6 ay içerisinde çekilmiş olduğuna dikkat edilmelidir.

+İkametgah : Yapacağınız adres bildirimi veya iş başvuru işlemlerinde ek bölümüne ikametgah eklemelisiniz. Günümüzde ikametgah almak oldukça basittir. E devlet üzerinden kolayca girişinizi yapıp indirebilirsiniz.

Örnek dilekçeler üzerinde genellikle sol alt bölümde EK: yazıp boş bırakılabilir. Bu da eğer ekleyeceğiniz bir şey var ise kolaylıkla görmenizi sağlar. Herhangi bir ek belge bildirmenize gerek yok ise ek bölümünü silip iptal edebilirsiniz.

Dilekçe hazırlarken gerekli ek belgelerin yazı üzerinde nereye yazılması gerektiğini, dilekçede ek nereye yazılır isimli makalemizde anlatıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir