DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dilekçe Kuralları / Dilekçede isim nereye yazılır

Dilekçede isim nereye yazılır

Ekim 6, 2020 0 5.576

Ayten ERMAN :
Merhabalar, hayatımda daha önce hiç dilekçe yazmadım. Sosyal güvenlik müdürlüğüne prim geri iade alma dilekçesi yazmak istiyorum. Arkadaşlarım bir örnek hazırlayıp bana teslim ettiler. Ben de aynısını yazacağım. Ancak yanlış bir işlem yapmamam adına bu dilekçe örneğinin neresine adımı soyadımı yazmam gerektiğini sizlere sormak istedim.

Sosyal güvenlik kurumuna çok güzel bir yazı hazırlanmış, fakat hiçbir yerine ad soyadın yazılacağı yer hakkında bir işaretleme koyulmamış.

Sayın Ayten ERMAN;
Bir dilekçede yazının bittiği bölümün sağ altına yazmak doğru olacaktır. Yazı eğer sayfanın ortalarında bitiyorsa eğer yani o bölgenin sağ tarafına yazmak yeterlidir. İmzanızın altına isminizi yazabilirsiniz.

Bir dilekçede mutlaka isim soy isim bulunmalı mıdır?
Anonim bir dilekçenin geçerliliği olamaz. İsim soy isim bir dilekçede mutlaka bulunması gereken yapı taşları arasında yer almaktadır. İsim ve imza bulunmayan bir dilekçenin geçerliliği olamaz.

DİKKAT!  Dilekçe Çizgili Kağıda Yazılır Mı?

Dilekçe üzerine ad ve soyadınızı tam ve doğru bir şekilde yazmalısınız!
Bazı isim vermek istemeyen kişiler olabilir. Ancak yanlış veya eksik isim verdiğiniz takdirde dilekçeniz resmi kurumlar tarafından kabul görmeyebilir. Özellikle iki ismi bulunan kişilerde çok rastlanılan bir durumdur. Kişinin ismi Ali Haydar ise sadece Ali yazması durumunda geçerliliği kaybolabilir. Her zaman resmi evraklara kimliğinizde bulunan tam adı yazmanız gerekmektedir.

Bazen de takma isimler ile kişilerin evrak doldurduğunu görüyoruz. Bu da yanlış gerçekleştirilen bir işlemdir. Hatta bu durum ile ilgili ceza bile alabilirsiniz.

Ad soyad ve kişisel bilgileriniz mutlaka okunaklı olmalıdır!
Dilekçe veya resmi yazışmalarda kişilerin genellikle isimlerini kendi el yazısı ile yazmaları talep edilir. Bu durumda mutlaka yazınız okunaklı ve anlaşılır olmalıdır. Teslim alacak kişi yazının okunaklı olmaması durumunda kişisel bilgilerinizi yanlış kaydedebilir.

DİKKAT!  Dilekçe hangi renk kalemle yazılır

Dilekçe yazarken başka hangi kurallara uymanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız eğer dilekçe kuralları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfamızda dilekçenin hangi kalemle yazılacağından imzanın nereye atılacağına kadar her türlü sorunun cevabını bulacaksınız. Kurallar hakkında bilgi sahibi olacağınız sayfaya bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Genel kurallara uygun bir şekilde herhangi bir dilekçede isim nereye yazılır bu yazımızda bu konudan bahsediyoruz. Ad ve soyadın nereye yazıldığı bu sayfada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir