DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dilekçe Kuralları / Dilekçede kaşe nereye basılır?

Dilekçede kaşe nereye basılır?

Aralık 2, 2020 0 7.445

Zeynep KIRKER :
Merhaba DilekceHocasi.com ailesi;
Kısa süre önce inşaat alanında faaliyet gösteren ve çok sayıda işçisi bulunan bir firmanın insan kaynakları departmanında göreve başladım. Daha önce insan kaynakları alanında bir işte çalışmadığım için biraz zorlanıyorum. Ancak bilmediklerimi öğrenmek için hızlıca elimden geleni yapıyorum. Bu süreçte sosyal güvenlik kurumu gibi devlet kurumlarına çok sayıda dilekçe göndermemiz gerekiyor. Size sorum şu her yazdığımız dilekçeye kaşe vurmalı mıyız? Bir de sürekli problem yaşadığımız konu ise dilekçede kaşe nereye basılır? Diğer arkadaşımla sürekli bu durumu tartışıyoruz. Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederiz.

Sayın Zeynep KIRKER;
Herhangi bir şahsın dilekçe tesliminde ad soyad ve imza atması yeterli olmaktadır. Ancak ticari olarak faaliyet gösteren şirketlerin özellikle resmi kurumlara verdikleri dilekçelerde mutlaka kaşe bulunması gerekmektedir. Kaşelerin üzerinde bulunan şirkete ait bilgiler sayesinde kolayca iletişim kurulabilmektedir. Gelelim yazımızın en önemli konusuna, dilekçede kaşe nereye basılır? Yazılan dilekçede imzanın hemen altına atılması uygundur. Bir dilekçede imzanın nereye atılacağı hakkında bilginiz yok ise, dilekçede imza nereye atılır yazımızdan onu da öğrenebilirsiniz.

DİKKAT!  Dilekçede isim nereye yazılır

Kaşede mutlaka bulunması gerekenler

Kaşenin nereye basılacağını anlattık. Ancak bir kaşede mutlaka bulunması gerekenleri de bu yazıya dahil etmek istedik.

Şirketin doğru unvanı ve ismi : Resmi kurumlara kayıt ettirdiğiniz tam ve doğru adı kaşe üzerine basılı olmalıdır.

Şirkete ait sicil no : Mutlaka bulunması gereken bir özellik ise sicil no’dur.

Vergi dairesi ismi ve kayıtlı olduğu numara : Özellikle işletme adına fatura alınırken mutlaka bu bilgiler gereklidir. Bu nedenle bulunması gereken en önemli maddelerden biridir. Kısaltma olarak da V.D ve V.N. şeklinde bir kullanım söz konusu olabilir.

Telefon ve fax bilgileri : Günümüzde artık fax kullanımları yavaş yavaş kalktığı için bunu kaşeye dahil etmeyebilirsiniz. Ancak iletişim bilgisi olarak telefon mutlaka yer almalıdır.

DİKKAT!  Dilekçede ek nereye yazılır

Web sitesi ve mail adresi : Özellikle fax sisteminin rafa kalkması ile birlikte şirketler tamamen mail sistemine geçiş yapıyor. Bu nedenle kaşede mutlaka bulunması gereken bir özellik de mail adresidir. Bastığınız kaşe sayesinde web sitenizi de ilgili kurumlar kolayca bulabilir ve firmanız hakkında kolayca bilgilere erişebilir. Bu nedenle web sitesi ve mail adresi de kaşede bulundurmak önemlidir.

Herhangi bir dilekçeye kaşe vurulur mu? Eğer vuruluyorsa bir dilekçede kaşe nereye basılır? Buradan detaylı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.