DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dilekçe Kuralları / Dilekçede tarih nereye yazılır

Dilekçede tarih nereye yazılır

Ekim 3, 2020 0 4.899

Berkcan AKBULUT :
Merhabalar, henüz ilkokula giden Zeynep adında bir kızım var. Öğretmenleri ödev olarak bir dilekçe yazmalarını istemiş. Ancak tarihi nereye yazacağımdan tam emin olmadığımdan işin uzmanı sizlere sormak istedim. Ben sağ üst köşeye atılıyor diye biliyorum. Kısaca bizlere dilekçede tarih nereye yazılır anlatabilir misiniz?

Sayın Berkcan AKBULUT;
Tarih, sizin söylediğiniz gibi yazının sağ üst köşesine atılması uygundur. Ancak tarihi atarken paragraf hizalarına dikkat etmelisiniz.

Dilekçede tarih neden bu kadar önemlidir?
Herhangi bir kuruma dilekçe yazarken mutlaka tarih bilgisi verilmelidir. Aksi takdirde ne zaman teslim edildiği hakkında bilgi sahibi olunamaz. Tarih aslında bir dilekçede bulunması gereken en önemli maddelerdendir. Bir dilekçe tarih olmadan geçerli olamaz.

DİKKAT!  Dilekçede imza nereye atılır

Örneğin, her kurala uygun olarak yazılan bir istifa dilekçesi örneğine tarih atılmazsa eğer teslim alan muhasebe ve insan kaynakları uzmanları gerekli hesaplamaları gerçekleştiremez. Her işlem verilen tarih bilgilerine göre hesaplanır.

Aslında sadece dilekçede de değil, hemen hemen her resmi evrakta mutlaka tarih bulunmalıdır.

Dilekçede tarih yazarken nelere dikkat edilmelidir?

*Mutlaka GG.AA.YYYY şeklinde bir kullanım olmalıdır. Ülkemizde en kabul görülen tarih atma biçimi gün ay yıl şeklindedir. Evrak teslim ettiğiniz kuruma farklı bir şablonda tarih bilgisi verirseniz eğer bir çok hataya sebep olabilirsiniz.

* Nokta veya slash kullanabilirsiniz. Tarih bilgisi verirken Gün, ay ve yıl arasına “.” veya “/” kullanımı uygundur. Yine farklı kullanım şekilleri yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilir. Günümüzde Gün, ay ve yıl arasını ayırmak amacıyla en çok nokta kullanılmaktadır.

DİKKAT!  Dilekçe Çizgili Kağıda Yazılır Mı?

* Bazen imza ve ismin bulunduğu bölümün altına veya üzerine tarih atmanız gerekebilir. Genellikle resmi kurumlara verilen evraklarda sizlerin el yazısı ile tarih bilgisi vermeniz istenebilir. Bu durumda hem sağ üst köşede hem de isminizin altında veya üstünde tarih görebilirsiniz. Yani kısaca metnin bitiminden itibaren de tarih bilgisi vermek mümkündür.

Roma rakamları ile tarih bilgisi verilir mi?
Hayır, Roma rakamları ile vereceğiniz belgeler geçersiz sayılır. Mutlaka evrak teslimlerinde günümüzde kullanılan rakamlarını tercih etmelisiniz. Yine dilekçe üzerine yazılan tarihler hakkında sorularınız olursa yorumlar bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Günümüzde hangi kuruma bir yazı verirseniz verin tarih atmak zorundasınız. Bu yazıda da dilekçede tarih nereye yazılır onu detaylı bir şekilde anlatıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir