DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Sgk dilekçe örnekleri / Doğum yardımı başvuru dilekçesi

Doğum yardımı başvuru dilekçesi

Ocak 10, 2020 0 1.619

Yasemin KARATEPE :
Bir kaç gün önce bir kız evlat Dünya’ya getirdim. Devletin doğum yardımı verdiğini duydum. Böyle bir durumdan şimdiye kadar haberim yoktu. Bu doğum parasını alabilmem için ne yapmam gerekiyor acaba? Sanırım bununla ilgili aile ve sosyal politikalar bakanlığı doğum yardımı başvuru dilekçesi vermem gerekiyormuş. Yardımcı olabilir misiniz?

Sayın Yasemin KARATEPE ;
Şimdiden Allah çocuğunuzu analı babalı büyütmeyi nasip etsin. Doğru duymuşsunuz. Ancak bunu alabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartları yazıda paylaşacağım. Daha sonrada sayfanın en alt bölümünden doğum yardımı başvuru dilekçesini indirebilirsin.

Doğum parası alma şartları

Çocuk parası alırken ne gibi değerlendirmeler olduğunu, kimlerin nasıl alabileceğini sıra ile bu başlık altında mercek altına alacağız.

DİKKAT!  Sgk görünmeyen gün dilekçe örneği

Doğum parası alabilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir

Yazımızın başında herkesin bu imkandan faydalanamayacağını belirtmiştik. En çok sorulan sorulardan biri de ne kadar ay sigortalı olmak gerektiğidir.

-Çocuk Dünya’ya gelmeden önceki 1 yıl içerisinde 90 gün ve yukarısı sigorta gün sayısının yatırılmış olması gerekmektedir. Aksi durumlarda olan kişiler , ne yazık ki bu imkandan yararlanamazlar. Zaten çalışan ebeveynler muhtemelen son 1 yıl içerisinde 90 gün gibi bir sigorta gününü her türlü dolduracaktır. Devlet zaten genelde sadece çalışan annelere destek olma amaçlı yardımda bulunuyor.

Doğum parası nasıl alınır

Bir önceki başlıklarda yazdığımız şartları sağlıyorsanız eğer bu başlıkta yer alan işlemler için hazırsınız demektir. Bebek Dünya’ya geldiği andan itibaren ilgili nüfus müdürlüğüne gerekli başvurular yapılır. Nüfys için başvuru yapıldıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazacağınız bir dilekçe örneği ile işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bu dilekçeyi dolduracak durumda değilseniz eğer kocanız da bu formu doldurarak sizin adınıza gerekli yere ulaştırabilir.

DİKKAT!  E-Devlet’ten Emeklilik Dilekçesi Örneği

O an yurt dışında olan gurbetçi kardeşlerimiz de gerekli belgeleri doldurup konsolosluk veya büyükelçiliklere teslim edebilirler

Doğum rapor parası ne zaman alınır

Gerekli yeni doğan bebek dilekçe işlemleriniz gerçekleştikten sonra doğum yardım sistemi isimli kuruluş sizin alacağınız ödeneği onaylamaktadır. Onaylama işleminin gerçekleştiği aydan bir sonraki ay ödeme alabilirsiniz.

Bir sonraki başlıkta da nereden, nasıl , kim tarafından alınması gerektiğine geçiyoruz.

Yeni dogan bebek doğum parası nereden alınır

Yaşadığınız bölgede bulunan herhangi bir PTT şubesinden almanız mümkündür. Bu işlem için kimlik belgelerinizle mutlaka doğu parası yardımı alacak kişi olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Kayıtlı kişi dışında para almaya gelen kişilere herhangi bir ödeme yapılması söz konusu değildir. Para onayı geldikten sonra sadece doğum yapan kişi bu ödemeyi almaya hak kazanır.

Çocuk parası başvuru formu örneği

Belge sayfanın en alt bölümünde bulunan linkte mevcuttur. Belge PDF formatında olduğundan dolayı tıklayıp, çıktı almanız gerekmektedir. Formda yer alan tüm sorular tek tek cevaplanmalıdır.

Çocuk parası başvuru formunu doldurabilmek için çocuğunuzun nüfus müdürlüğünden gerekli başvuru işlemlerini yapmış olmanız gerekmektedir. Çünkü doğum yardımı başvuru dilekçesinde çocuğun Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Numarası sorulmaktadır. Ailenin kimlik bilgileri de gereklidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.