DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Ek Beyan Dilekçesi Örneği

Ek Beyan Dilekçesi Örneği

Aralık 18, 2021 1 11.184

Hukuki bir durumda sözlü ya da yazılı beyanın tarafları bağlayıcı özelliği vardır. Hukuki durumlarda yazılı ve sözlü beyanın uygulama hükümleri farklıdır. Mesela medeni kanunda evlenme hali sözlü bir durumda meydana gelir. Vergi kanuna göre vergilendirme de mükelleflerin yazılı beyanı gerekli olacaktır.

Herhangi bir kuruma verilmek üzere hazırlanmış olan dilekçelere beyanname denilmektedir. Beyan dilekçesi sıklıkla verilmesi gereken dilekçelerin başında gelir.

Beyanname nedir?

Beyannamenin anlamı bildirmek demektir. Bir kişi herhangi bir kuruma bir vergi bildirimi yapmak istediğinde beyanda bulunmak zorundadır.  

Ahmet Melik :
Merhabalar, yakın zamanda kardeşimin mahkemesi olmuştu. Mahkeme sürecinden sonra bizden bazı talep edilen şeyler oldu. Bunları da ek beyan dilekçesi ile bildirmemiz gerekiyormuş. Bize ek beyan dilekçesi nedir tanımını yapabilir misiniz? Bir de örnek teşkil edecek ve bizim işlemimizi kolaylaştıracak ek beyan dilekçesi örneği var ise paylaşabilir misiniz?

DİKKAT!  Azilname Dilekçesi Örneği

Sayın Ahmet Melik ; İlk önce senin için tanımını yapacağım. Daha sonra da sayfanın en altına istediğin gibi örnek bir belgeyi dahil edeceğim. Aynı zamanda bu formu yazarken de sizden hangi bilgilerin talep edildiğini ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine de kısaca değineceğim.

Ek Beyan Dilekçesi Örneği
Ek Beyan Dilekçesi Örneği

Ek Beyan Dilekçesi Nedir?

Mahkeme sırasında yada dilekçe işlemleri gerçekleştirildikten sonra farklı olayların gelişmesi ile birlikte yeni verilerin güncellemesi amacıyla kullanılan belgeye ek beyan dilekçesi adı verilir.

Sonradan eklenecek her veri açıklamaları ile ek beyan dilekçesine dahil edilir.

Ek beyan dilekçesinde hangi bilgiler gereklidir?

DİKKAT!  İade Talep Dilekçesi Örneği

Ek beyan dilekçesi dışında mahkemelerde gerçekleşen davalar hakkında farklı yazı şekillerine ihtiyacınız olabilir. Bunların tamamına da dava dilekçesi örneği isimli kategorimize tıklayarak ulaşabilirsiniz. Eğer aradığınız bu sayfaların hiç birinde bulunmuyor ise yorumlar bölümünden bize ulaşmanız halinde ihtiyacınız doğrultusunda bir belgeyi de sayfalarımıza dahil edebiliriz.

Aşağıdan ek ile ilgili belgeyi word formatında indirebilirsiniz. Ek beyan dilekçesinin word formatında olması sebebiyle istediğiniz gibi üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

İdare mahkemesi yada yargıtay gibi mahkemelere teslim edilmek üzere hazırlanmış ek beyan dilekçesi örneği word şablonu ile hazırlanmış şeklini indirebilirsiniz.

( 1 ) Değerlendirme
  1. Bir arkadaşım rahmetli oldu .KHK lı. İdari ve adli süreç devam ediyor.
    Eşine yardımcı olmak isityorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir