DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Engelliler için dilekçe / Engelli araç mtv muafiyeti dilekçesi

Engelli araç mtv muafiyeti dilekçesi

Mart 10, 2020 0 9.975

Esin KAYALI :
Merhabalar ; böbrek yetmezliği sebebiyle %90 ve üzeri engelli durumum mevcuttur. Uzun yıllardır çalışarak biriktirdiğim parayla, kendi kullanımıma uygun olabilecek bir otomobil almak istiyorum. Hakkım olan mtv muafiyetinden de yararlanmak istiyorum. Bu durum ile ilgili motorlu taşıtlar vergisi istisnası bildirim formu örneği veya engelli araç mtv muafiyeti dilekçesi var mıdır? Daha önce böyle bir başvuruda bulunmadığım için konu hakkında çok fazla bilgim yok. Etrafımda da bu durum ile ilgili sorabileceğim kimse yok. Bana hem gerekli belgeleri yazıp hem de motorlu taşıtlar vergisi istisnası bildirim formu örneğini paylaşabilir misiniz?

Sayın Esin KAYALI ;
Ülkemizde engelli kardeşlerimizin için mtv’de oldukça kolaylıklar sağlanabiliyor. Özellikle %90 ve üzeri seviyesi olan kişiler için ayrı parantez açılabiliyor. Başvuru yapmanız halinde motorlu taşıtlar vergisinden muaf bir şekilde engel durumunuza özel olarak hazırlanmış araçlardan alabilirsiniz.

DİKKAT!  Anket formu örneği excel

Engelli aracı mtv muafiyeti için gerekli belgeler

+Kurul raporu : Engelli oranınızı doğrulayan kurul tarafından hazırlanmış raporun aslı yada aslı gibidir ibaresi bulunan onaylı hali gereklidir.

+Engelli araç mtv muafiyeti dilekçesi : Vergi dairesine verilmek üzere hazırlanmış ve hangi maddeden dolayı böyle bir talebiniz olduğunu yazmalısınız. Sayfanın en alt bölümünden bu belgeyi de indirebilirsiniz.

+Trafik tescil belgesi : Motorlu taşıtlar vergisinden muaf olacak araca ait trafik tescil belgesinin fotokopisi yeterlidir.

+Motorlu taşıtlar vergisi istisnası bildirim formu örneği : Yine sizin ve aracınız hakkında detaylı bilgilerin talep edildiği bir form hazırlamanız gerekecektir. Doldurmanız gerekecek bu tablo örneğini de yine sayfanın en alt bölümünden kolayca indirebilirsiniz. Word formatında olması sebebiyle dilerseniz tabloyu bilgisayar üzerinden de doldurabilirsiniz.

Motorlu taşıtlar vergisi istisnası bildirim formu örneği

Bu belgede sizin kişisel bilgileriniz dışında aracınız hakkında da bazı detaylı bilgiler istenmektedir. İstenen bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmalısınız.

DİKKAT!  Engelli memur tayin dilekçesi örneği

*Kişiye ait bilgiler : Burada tc , ad soyad ve ikametgah adreniz talep edilmektedir.
*Araca ait bilgiler : Aracın tescil tarihi, plaka no , şasi no gibi bir çok detay bilgi istenmektedir. Bunların tamamını ruhsata bakıp öğrenebilirsiniz.
*Kurul raporu hakkındaki bilgiler : Kurul raporu hakkında ise; hangi hastane tarafından, hangi tarihte , hangi rapor numarası ile verildiği ve derecesinin ne olduğu hakkında bilgiler istenmektedir. Zaten rapor üzerinde de muhtemelen bu bilgilerin tamamı bulunmaktadır.
*Sigorta acentesi bilgileri : Aracın kasko sigortasını yapan acenteye ait; unvan, vergi kimlik no, adres ve düzenlenme tarihi talep edilmektedir. Bu bilgilere de sigorta poliçeniz üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
DİKKAT! : Bazı sigorta acenteleri size verilen poliçeler üzerine özel bilgileri *** şeklinde belirtebilirler. Bu tarz vergi kimlik no gibi bilgileri de acentenizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Trafil tescil belgesi ve sağlık raporunuz ile birlikte aşağıdaki belgeleri vermeniz yeterli olacaktır.

Motorlu taşıtlar vergisinden nasıl muaf olunacağı anlatılır. Gerekli belgelerin ne olduğu, engelli araç mtv muafiyeti dilekçesi örneğinin paylaşıldığı sayfadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir