DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi Örneği

Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi Örneği

Kasım 27, 2021 0 3.062

Engelli raporu, engeli olan bireylerin yaşamlarını daha kolaylaştırmak ve birçok hususta öncelik elde edebilmesi için verilmiş resmi bir belgedir. Engelli raporunun derecesine ve engelin durumuna göre avantajları vardır. Çoğu engelli bu raporu almak için uğraşır ve bunun içinde birtakım hususları yerine getirmiş olması gerekir. Bir kişinin engelli raporu alabilmesi için bazı şartları karşılıyor olması gerekir. özellikle kronik sorunlar engelli raporunda ön planda tutulur.

Engelli raporuna başvuru için ilk yapılması gereken engelli raporu başvuru dilekçesi hazırlamaktır. Engelli raporu dilekçesi engelli vatandaşların aileleri tarafından doldurulabileceği gibi engellinin kendisi tarafından düzenlenir.

Engelli Çözger Raporu

Engelli çözger raporu çocukların engel durumunun belirlenmesi için çıkarılacak bir belgedir. Çözger raporunun diğer engelli raporundan farkı üzerinde oran değil engel derecesini gösteren yazının bulunmasıdır. Toplamda 4 farklı şekilde düzenlenmiş olan çözger raporunu alabilmek için ilk olarak hastaneye başvurulması gerekir. Çözger raporu her hastane tarafından verilmez. Bunun için çözger bölümünün olduğu hastanelerin tercih edilmesi gerekir. Bulunduğunuz şehirde çözger raporu verebilecek hastane bulunmuyorsa en yakın hastaneye başvurulması gereklidir.

Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi Örneği
Engelli Raporu Başvuru Dilekçesi Örneği

Engelli Raporu Dilekçesi Nereye Verilir?

Engelli raporu dilekçesi engelli raporu hangi hastaneden alınmak isteniyorsa o hastaneye verilmelidir. Bu işlem sırasında engelli rapor bölümü hastaya bir dosya vererek ilgili birimleri gezmesini ister. Engelli kişi hastane içerisinde ilgili birimlere muayenesini olarak raporun hazırlanması için süreci tamamlamaya çalışır. Eğer engel durumu eskiden geliyorsa ve de engeli kronik ise bu durumda doktorlar genellikle eski rapora göre hareket edeceklerinden dolayı engelli vatandaşın işini daha hızlı yapabilmesi için doğrudan onay verir. Süreç bazı durumda bir gün içerisinde tamamlanabildiği gibi bazen de bir hafta ya da daha uzun süre devam edebilir. İlk kez engelli raporu alacak olan kişinin ise işleri daha uzun süre boyunca devam edecektir.

DİKKAT!  Trafik cezasına itiraz dilekçesi örneği

Engelli raporu başvuru dilekçesi örneği sitemizde makalemizin en alt bölümünde yer almaktadır. Bu word dosyası içerisinde bulunan örnek dilekçe engellinin durumuna ve vereceği hastaneye göre düzenlenerek hazır hale getirilebilir.

Engelli raporunda iki farklı durum söz konusudur. Bunlardan birincisi ağır engelli diğeri ise hafif engellidir. Ağır engellilik durumu % 90 üzerinde engel bulunmasını ifade eder ve bu şekilde daha fazla avantajlardan yararlanılabilir. Hafif engelliler ise engelli kimliği alarak önlerine çıkabilecek olan engellerin kaldırılması için gerekli adımı atmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir