DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İşten Ayrılma Dilekçesi Örneği / Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

Evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

Aralık 23, 2019 1 9.279

Aynur EGESOY :
Hocam Selam, önümüzdeki ay içinde hayırlısıyla evlilik gibi bir planım var. Evlilik sebebiyle işten ayrılırken tazminat alabileceğimi söylediler. Bu doğru mudur acaba? Eğer doğruysa bununla ilgili ne yapmam gerekir? Şartları nelerdir bilgi verebilir misiniz? Bir de sizin için çok zor olmayacaksa evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi örneği gönderebilirseniz çok sevinirim.

Sayın Aynur EGESOY ;
Öncelikle Allah bir yastıkta kocatmayı nasip etsin inşallah. Bir ömür boyu mutluluklar dilerim. Konumuza gelecek olursak, vermem gereken bazı bilgiler var ve dikkat etmen gerekenler var. Daha sonrada bir evlilik dolayısıyla işten ayrılma dilekçesi örneği paylaşacağım.

Evlilik nedeniyle iş akdinin feshi

Çalışan bayanlara, kanunlarda yazıldığı üzere evlilik yapıldığı takdirde evlilik kıdem tazminatı alarak tüm hakları ile işten ayrılma hakkı doğmaktadır. Bu hakkı kullanıp yada kullanmamak sizin elinizdedir. Aynı işin alternatifini kolayca bulabileceğinize inanıyorsanız kullanmayı düşünebilirsiniz.

DİKKAT!  Askerlik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

Evlilik sebebiyle işten ayrılmalarda, dikkat edilmesi gereken en önemli husus evlilikten sonraki 1 yıl içerisinde işten ayrılmaktır. Evlilikten sonra eğer 1 yıl dolduysa bu hakkınız maalesef kaybolur.

Evlilik sebebiyle istifa dilekçesi örneği

Aşağıdaki gibi bir dilekçe kullanmanız uygun olacaktır.
Evlilik dolayısıyla işten ayrılırken yazılan dilekçede nelere dikkat edilmelidir?

Kısa ve öz olarak aşağıdaki gibi bir dilekçe yeterli olacaktır. Eğer farklı nedenlerden ayrılacaksanız işten ayrılma dilekçesi sayfamıza bir göz atabilirsiniz

…………………………. Personel  Müdürlüğüne

Çalışmakta olduğun iş yerinizden 23.12.2019 tarihinde evlilik sebebiyle, tüm haklarımı almam koşulu ile istifa ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim,

Saygılarımla

Aynur EGESOY
23.12.2019
İmza

evlilik nedeniyle işten ayrılma dilekçesi

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ihbar süresi

Evlilik dolayısıyla iş akdinin feshinin konusunda ihbar süresi bulunmamaktadır. Yani istediğiniz zaman gidip istifanızı verebilirsiniz. İhbar süresi bulunmadığından, ihbar ücreti alma gibi bir durum da söz konusu olmaz. Evlilik sonrası 1 yıl içerisinde anında gidip işten ayrılmak istediğinizi söyleyip dilekçenizi verebilirsiniz. İhbar ücreti dışında tüm haklarınızı alabilirsiniz.

DİKKAT!  Elektrik direği kaldırma dilekçesi örneği

Evlilik nedeniyle işten ayrılma işsizlik maaşı alabilir mi

İş akdini çalışan fesh ettiği için, ne yazık ki işsizlik ödeneğinden yararlanma gibi bir şansı bulunmamaktadır.
İşten çıkan personel anında farklı bir işte çalışabilir mi?
Tazminatını alan personel dilerse işten ayrıldığı gibi farklı bir şirkette iş başı yapabilir.
Boşandığı eşi ile tekrar evlenen bir kişi tazminat hakkı kazanabilir mi?
Kanunda böyle bir düzenleme bulunmadığı için, evet iş vereni tazminat ödemekle yükümlüdür.

Evlilik nedeniyle işten ayrılma tazminat hesaplama

Aslında evlilik dolayısı ile istifa edildiğinde de standart tazminat hesaplama işlemi uygulanır. İşçinin aldığı brüt maaş üzerinden çalıştığı süre çarpılır ve çıkan sonucu maaş’ın dışında ekstra ödeme olarak işçiye ödenir. Bunun dışında eğer var ise yıllık izin ücretleri de buraya dahil edilir.

İşten ayrılırken gelen ibraname dilekçe örneğini incelemeden imza atmayın. İbraname üzerinde ne kadar izin gününüz kaldığınız ve ne kadar ücret alacağınıza dair her türlü bilgi yer alacaktır.

Çalışan kadınlara özel bir seçenek olarak hazırlanmış evlilik nedeniyle işten ayrılma istifa dilekçesi ve evlilik tazminatı dilekçe örneğini buradan indirin

( 1 ) Değerlendirme
  1. Yazdığınız bütün her şeyi okudum. Allah’tan bu kadar detaylı anlatmışsınız. İnsan kaynaklarının yanına gittiğimde kıdem tazminatı alma hakkımın bulunmadığını söyledi ve deliye döndüm. Sizin yazdıklarınız sayesinde ona da araştırmasını söyledim ve benim haklı olduğumu kabul ettiler. Böyle insanları nasıl işe alıyorlar, bir de insan kaynakları pozisyona. Bu yorumu yazıyorum ki, işten ayrılan arkadaşlar hakları var ise mutlaka itiraz etmeliler. Sonuçta her şeyi bilseler de hesaplamaları yapanlar da insan. Sonuç olarak sayenizde insanlara güzel bir ders vererek hak edişimi alıyorum.
    Allah kazançlarınızı daim etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir