DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Gss borcu sildirme dilekçesi örneği

Gss borcu sildirme dilekçesi örneği

Kasım 30, 2020 1 9.292

Berkcan ARSLAN :
Merhabalar, bir süredir işsizim. İş aramama rağmen herhangi bir yerden dönüş gelmedi. Tesadüfen e devleti ziyaret ettiğimde ise genel sağlık sigortası borcumun olduğunu öğrendim. Bir arkadaşım bu durum genel sağlık sigortası borcu sildirme dilekçesi örneği ile iptal ettirebileceğimi söyledi. Bu durum hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Bir de dilekçe örneğini paylaşırsanız çok sevinirim.

Sayın Berkcan ARSLAN;
Bazı durumlarda genel sağlık sigortasına itiraz etmek mümkündür. Sayfanın en alt bölümünden direkt indirebilirsiniz.

Genellikle insan iradesi dışında tahakkuk edilmiş borçlara itiraz etmek mümkündür. Sosyal güvenlik kurumu tarafından hazırlanmış özel yazı ile belgeyi çıktı alıp kargo ile gönderebilirsiniz. Pandemi olması sebebiyle kargo ile gönderimler şu an da daha sağlıklıdır.

Genel sağlık sigortası borlarından kurtulmak için 3 seçenek bulunmaktadır.
+Çıkan borca itiraz etmek,
+Re’sen genel sağlık sigortası borcunu iptal ettirmek,
+Gelir testine girmek

DİKKAT!  Manevi Tazminat Cevap Dilekçesi Örneği

GSS Borcuna nasıl itiraz edilir?

Genel sağlık sigortası primlerinde borcu bulunan kişiler, bu durumun haksız bir şekilde gerçekleştiğini düşünüyor ise itiraz edebilirler. İtiraz ederken dikkat etmeniz gereken bir husus ise tebliğ edilen tarihten sonraki 1 ay içerisinde gss borcu itiraz dilekçesini teslim etmektir. Teslim edildikten sonra ise kurum 1 ay içinde kararını verir. Kurumun bu durumu red etmesi halinde haklı olduğunu düşünen kişi, tebliğden sonraki 1 ay içinde ilgili mahkemeye başvuru yapabilir.

Re’sen genel sağlık sigortası borcunu iptal ettirmek

SGK zaman zaman re’sen genel sağlık sigortalı diye tescil edebilir. Bundan dolayıda bazı kişilere genel sağlık sigortası borcu çıkabilir. Yapılan bu işlemde hata bulunuyor ise kişi bunu iptal ettirebilir.

DİKKAT!  Engelliler İçin İndirimli (Sıfır Oranlı) Emlak Vergisi Bildirim Dilekçe Örneği

Hangi durumlarda kişilere borç çıkabilmektedir?

+Bazen öğrenim hayatına devam eden öğrenciler ailesi sayesinde yararlanırken öğrenci belgesinin kurumlara ulaşmaması sonucu genel sağlık sigortası borcu çıkabilmektedir.

+Bazen de SGK’lı çalışmakta olduğu işinden ayrılırlar. Bazı şartlar altında ailesi sayesinde genel sağlık sigortası şartlarını yerine getiren kişiler ücretsiz yararlanabilirler. Ancak yine bu durumdan kurumun haberdar olmaması halinde borç olarak kişiye yansıtılır.

Gelir testine başvurma işlemi

İki maddeyi de yerine getiremeyen kişilerin yapabileceği tek şey ise gelir testine başvurmaktadır. Bu sayede aylık ne kadar geliri olduğu tespit edilebilir.

Gelir testine nereden başvurulabilir?
Başvuru içim ilgili kişinin ikamet adresine en yakın sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kullanılabilir. Çevrenizde en yakın sosyal yardımlaşma vakfını bulamk için aile.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. Bu sayede çevrenizdeki en yakın yardımlaşma vakfına kolayca ulaşırsınız.


Gss borcu itiraz dilekçesi örneğini sayfamızdan indirebilirsiniz. Aynı zamanda iptal ve itiraz işlemlerinin nasıl yapıldığını bu yazıda anlatıyoruz.

( 1 ) Değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir