DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / HAGB kararına uyulmaması nedeniyle açılış

HAGB kararına uyulmaması nedeniyle açılış

Ocak 10, 2020 1 7.582

Hatice Büşra SEVÜKTEKİN :
Merhabalar , yakın bir arkadaşımın bir konu ile ilgili dava durumu vardı. Diğer arkadaşlarla konuşmamızda sürekli HAGB ile ilgili şeyler konuşuluyor. Hatta son duruma göre HAGB kararına uyulmaması nedeniyle açılış yapılacakmış. Konu ile ilgili biraz daha anlayabileceğimiz dilde bir anlatım yapabilir misiniz?

Sayın Hatice Büşra SEVÜKTEKİN :
HAGB’nin açılış şekli hükmün açıklanmasının geri bırakılmasıdır. Bu ne demek diye sorarsan şimdi başlıklar halinde sorularını inceleyeceğiz.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması nedir

Kısaca açıklamak gerekirse; sanığın bazı şartlar altında hiç bir ceza almamasıdır, diyebiliriz. Yani mahkemenin sonucunda yargılanan kişi adli yada para cezası almaz. Ancak bunun için bazı şartlar vardır. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kanunu herkes için geçerli değildir.

DİKKAT!  Ders planı şablonu

Bir mahkemenin kararı HAGB olarak verilebilmesi için HAGB ŞARTLARI

Bu şartları gerekli sanığın kabul etmesi gerekir. Aksi takdirde hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilemez. Son olarak 5 yıl süre boyunca kişi, sürekli olarak denetlenir. Bu süre içerisinde tekrar kasıtlı bir suç işlerse bir daha HAGB kararı verilemez.

Dosya durumu HAGB kararına uyulmaması nedeniyle açılış ne demek

Bir önceki başlıkta hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında şart olarak 5 yıl içerisinde “kasıtlı bir suç işlememek” gerektiğini söylemiştik. Tekrar açılış olmasının sebebi sanığın kasıtlı olarak bu süre zarfı içerisinde bir suça karışmış olmasıdır. Bu durum aslında sonuç olarak çok iyi değildir. Çünkü daha önce verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı bu durumda ne yazık ki devre dışı kalmaktadır

DİKKAT!  Deneme süresi iş akdi feshi dilekçesi

Eğer 5 yıl içerisinde kasıtlı olarak herhangi bir suç işlemeseydiniz, ceza kararı ortadan kalkacak ve dava düşecekti

HAGB ile ilgilili davalarda bir dilekçe ihtiyacınız olursa eğer dava dilekçesi örneği sayfasından gerekli incelemeleri yapabilirsiniz. Bu dava dışında da günlük hatta ihtiyacınız olabilecek her türlü dilekçe örneği geniş yelpazemiz bulunmaktadır.

HAGB kararına uyulmaması nedeniyle açılış yapılacağı söyleniyor. Bunun anlamı nedir acaba? Tekrar yargılama gibi bir süreç mi olacak? Yardımcı olabilir misiniz?

( 1 ) Değerlendirme
  1. 2013 yılında tombala da çalışıyordum baskın oldu yakalandım mahkeme ye çıktım hakim 5 yıl suç işlememe kaydıyla serbest bırakıldım ancak maddi sıkıntı çekmemden dolayı tekrar tombala da çalışmaya başladım ve yakalandım mahkeme bana HAGB davası açtı tekrar dan ne yapmam gerekiyor lütfen yardım cı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir