DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İş Kanunu / Haklı Fesih Dilekçesi Örneği

Haklı Fesih Dilekçesi Örneği

Ekim 25, 2021 0 120

İş Kanunu’nda belirtilmiş olan nedenlerden dolayı işçi veya işveren ihbar süresini dikkate almadan sözleşmenin feshedilmesine haklı fesih denilmektedir.

Fesih ihlalinden dolayı bu dilekçeyi veren kişinin haklı olması gerekir. İş Kanunu içinde bir işçinin haklı fesih yapabilmesi için 3 ana başlığın geçerli olması gerekir. Eğer çalışanlar haklı nedenlerini ispat edebilirse bu durumda iş sözleşmesini tek taraflı olarak feshedebilir ve bu onun kıdem tazminatı alma hakkını etkilemez.

Haklı Fesih Sebepleri Nelerdir?

Bir işçinin haklı fesih hakkını kullanabilmesi için geçerli olan nedenler aşağıdaki gibidir.

DİKKAT!  Satış Destek Uzmanı

Bu haklı nedenleri biraz daha geniş bir şekilde açacak olursak şu şekilde belirtebiliriz.

Bir işçi sağlık problemi yaşamış ve bunu da tıbbi olarak kanıtlayan bir rapora sahip olmuşsa bu durumda fesih hakkını kullanabilir. Ancak kanıtlayamayacağı bir sağlık problemi durumunda böyle bir hakkı olmayacaktır.  Örneğin sağlık problemi şu şekilde açıklanabilir.

Yapılan iş işçinin sağlığını tehlikeli hale getiriyorsa, işçi çalıştığı işinden dolayı bir rahatsızlığa yakalanmışsa bu haktan faydalanabilir.

Haklı fesih nedenlerinden birisi de ahlak ve iyi niyet kurallarına uyulmamasıdır. Örneğin işçiye işi hakkında doğru bilgiler verilmemesi, yanlış şartlarda ve vasıflarda çalıştırılması, aile üyelerine saldırı ve hakaret, suç işlemeye teşvik, cinsel taciz ve işçiyi yanıltması gibi.

DİKKAT!  İş teklifi mektubu örneği

Haklı fesih sağlayan zorlayıcı sebepler nelerdir?

Bazı durumlar fesih hakkını ortaya çıkarabilir. Örneğin deprem, iş yerinde yangın, doğal afetler, teknik arızalar durumunda iş bir haftadan daha uzun süre yapılmazsa işçiye ücret ödemesi yapılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.