DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / Hastane risk analizi örneği excel

Hastane risk analizi örneği excel

Mart 19, 2020 0 4.426

Hüseyin BİLİR :
Hocam Merhaba, özel bir ortak sağlık ve güvenlik biriminde iş güvenliği uzmanı olarak göreve başladım. Hatta yeni mezun olduğumu ve işe de yeni başladığımı söyleyebilirim. Risk analizi ve acil durum eylem planı gibi durumlar hakkında bilgim var. Ancak durumlar hakkında yeterli deneyimim olmadığından bazı örnek tablolara ihtiyaç duymaktayım. Google üzerinden yaptığımı aramalar sonucunda acil durum eylem planları giib konular hakkında yeterli bilgiye sahip olamadım. Eğer sizde kullanabileceğim bir hastane risk analizi örneği excel şablonu var ise paylaşabilir misiniz? Bir de risk analizi yaparken nelere dikkat etmem gerektiğini de paylaşırsanız , bana çok yardımcı olursunuz.

Sayın Hüseyin BİLİR ;
Sizler için ilk önce hazırlık yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim ve daha sonra sayfanın en alt bölümüne hastane risk analizi örneği excel ile hazırlanmış şablonunu dahil edeceğim. Dilerseniz direkt olarak son bölümden indirebilirsiniz. Tablonun excel de hazırlanması ve bir şifreleme bulunmaması sebebiyle rahatlıkla kendi isteğiniz doğrultusunda düzenleme yapabilirsiniz. Hastane risk analizi yapılmış tablonun tamamı doludur. Mutlaka kendinize uygun bir şekilde gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.

DİKKAT!  Gayrimenkul ekspertiz raporu örneği excel

Hastane risk analizi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli durumlar

Bir risk analizi yaparken düşük ve yüksek risk kategorileri altında adlandırılır. Burada önemli olan aslında yüksek risk barındıran durumlardır. Bunlara daha fazla önem verilmeli ve düzenli olarak gerekli kontrollerin yapıldığından emin olunmalıdır

+Yangın çıkma durumu : Bu konu için özel olarak çalışma yapılmalı ve gerekirse hastane çalışanları ile birlikte acil durum eylem planı yapılmalıdır.

+Yeterli miktarda ve özellikte yangın söndürme cihazlarının bulunması. Bu durum en önemli konular arasında yer aldığından dolayı ilk olarak buraya yoğunlaşıp gerekli eksiklerin kapatılması sağlanmalıdır. Gerekli tedarikler sağlandıktan sonra bağlantılı olan bir sonraki maddeye geçilebilir

+Hastane içerisinde bulunan yangın söndürme tüplerinin düzenli olarak kontrollerinin yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi. Gerekli kontrolleri mutlaka yetkili servis 6 ayda 1 olmak üzere yapmalıdır.

DİKKAT!  Performans değerlendirme formu excel

+Yangın tüplerinin konumu : Hastane içerisinde oluşacak bir yangın sonucunda kolaylıkla ulaşılabilir konumlarda bulunmalıdır. Genellikle yerden 90 cm yukarıda ve duvara asılı bir şekilde konumlandırılabilir. Bunun detaylarını da zaten hastane risk analizi excel şablonunda bulabilirsiniz.

+Duman dedektörü ve yangın alarm butonlarının bulunması. Eğer yeterli miktarda dedektör ve buton bulunuyorsa bunların ne derecede kullanılabilir olduğu denetlenmelidir.

+Yanıcı maddelerin konumu : Hastane içerisinde yüksek sıcaklıkta çalışan makineler var ise çevresine mutlaka yanıcı maddeler konumlandırılmamalıdır. Yanıcı maddeler mutlaka birbirinden çok uzak bölümlerde yer almalıdır. Hatta özellikle bu konu hakkında personellere gerekli eğitimler verilmelidir.

Son olarak hastane risk analizi örneği excel tablosunu aşağıdan indirebilirsiniz. Tablo hakkında yaşayacağınız problemleri yorum olarak belirtirseniz biz de gerekli önlemleri alabiliriz. Son olarak tüm bu durumlar kontrol edildiğinde puanlama yapılmalıdır.

Bir iş güvenliği uzmanının örnek olarak değerlendirebileceği ve kendine göre düzenlemeler yapabileceği hastane risk analizi örneği excel şablonunu indirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.