DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Hesap İşletim Dilekçe Örneği

Hesap İşletim Dilekçe Örneği

Kasım 10, 2021 0 1.189

Bankaların amacı paraları üzerinden para kazanmaktır. Dolayısıyla her banka çeşitli bahaneleri göstererek bir şekilde tüketicilerden ekstra ücret almaktadır. Bu ücretlerden birisi de hesap işletim ücretidir. Hesap işletim ücretindeki bahane ise bankaların kâğıt, fotokopi ve işlemlerinde harcamış olduğu masrafları bahane etmeleridir. Dolayısıyla bazı bankalar hesap işletim ücreti adı altında tüketicilerden üç ayda ya da altı ayda kendilerinden hesap açtıran müşterilerinden bu ücreti talep eder.

2017 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte bankaların müşterilerinden bu ücreti alması zorunlu hale getirildi. Ancak Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER)  bu yönetmeliğin 10 ve 13. Maddelerinin bazı hükümlerinin iptali istemiyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) aleyhine Danıştay nezdinde bir dava aşmıştır.

DİKKAT!  Banka Çeki İptal Dilekçesi Örneği

Danıştay 15.Dairesinin yapmış olduğu inceleme neticesinde Hesap İşletim Ücreti alınmasına yönelik hüküm oybirliği ile kaldırılırken nakit avans çekim ücreti, tahsis ücreti ve kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemelere ilişkin hükümlerin ise uygun olduğunu kanaatine varmıştır.

Danıştay verdiği kararda şu ifadelere yer verdi. “Günümüzün modern toplum yaşamında ve ekonomik hayatta önemli bir yere sahip olan bankalar ve finans kuruluşlarının, ekonomik büyümeyi finanse ettikleri ve sürdürülebilir sağlıklı ekonomilerin temeli oluşturdukları yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle kamusal gözetim ve denetim altında bulunan bankalar ve finans kuruluşlarının, tüketici kredilerinden kaynaklanan birtakım masraflarını, sadece faiz kalemi içerisinde yansıtmasının beklenemeyeceği, yönetmelikte belirlenen sınırlar içerisinde makul, haklı ve belgeli olmak koşullarını sağlamak şartıyla birtakım masraf ve ücretleri tüketicilerden talep edebilecekleri mevzuatça uygun görülmektedir.”

DİKKAT!  Apartman Ortak Kullanım Alanı Şikayet Dilekçesi

Aşağıda bankaların istedikleri bu ücrete itiraz edebilmek için dilekçe örneğin bulunmaktadır. Dilekçenizi indirdikten sonra düzenleyerek bankaya verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir