DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / HGS İtiraz Dilekçesi Örneği

HGS İtiraz Dilekçesi Örneği

Eylül 19, 2021 0 2.126

Hızlı Geçiş Sistemi yani HGS ilk olarak 2012 yılında uygulanmaya başlamış ve sürücülere büyük kolaylıklar sağlamıştır. Adından da anlaşılacağı gibi HGS sistemlerindeki amaç sürücülerin duraklamadan gişelerden geçmesini ve gitmek istedikleri yere daha hızlı ulaşmalarını sağlamaktır.

Buradan yola çıkarak HGS sistemi Türkiye’de oldukça fazla kullanılan ve memnuniyet yaratan bir uygulamadır, fakat bazı durumlarda sürücülerin yapılan uygulamalardan rahatsız oldukları da gözden kaçmamaktadır.

Aşağıda HGS itiraz dilekçesi örneği yer almaktadır. Bu dilekçe örneği ile birlikte HGS cezalarına yapılabilecek itirazlar daha kolay ve hızlı bir şekilde çözülebilir.

HGS gişelerinden geçen bazı sürücüler geçiş ihlalinden kaynaklanan cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu cezaların bazıları sürücüden kaynaklandığı gibi bazıları da sistemdeki cihazlardan kaynaklanıyor. Genelde hız limitinin üzerinde gitmekten, araç plakasının okunamayacak durumda olmasından, kaçak geçişlerden ve cihazlardan kaynaklanan bu cezalar sürücüye hak etmedikleri cezaların kesilmesine neden olabiliyor.

DİKKAT!  Adli Yardım Talepli Dilekçe Örneği

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden dolayı gıyabınızda hak etmediğinizi düşündüğünüz cezalara itiraz etme hakkınız var. Yapılacak olan itiraz süresi içerisinde ve uygun bir şekilde gerçekleştirildiğinde kaybedeceğiniz hakkınızı da tekrar kazanabiliyorsunuz.

HGS Cezalarından Nasıl Haberdar Olunur?

HGS cezalarında usul genellikle sisteme kayıtlı olan telefon numarasından cezanın tebliğ edilmesi yönündedir. Araçların ve sürücülerin cep telefonu bilgilerinin yer aldığı kayıtlardan sürücüye bildirim yapıldıktan sonra eğer ki para yüklenirse bu durumda cezadan kurtulmuş olunur. Aksi takdir 15 gün sonrasında ödenme yapılırsa geçiş ücretinin 10 katı kadar ceza ödemesiyle karşı karşıya kalınır.

HGS Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

HGS cezasına itiraz etmek isteyen bir sürücünün cezanın kendisine tebliğ tarihinden itibaren 7 gün yani bir hafta içerisinde dilekçe yazarak itiraz başvurusu yapması gerekir. Dilekçe de mutlaka cezayla ilgili detayların belirtilmesi ve neden bu cezanın iptal edilmesinin istendiğinin yazılması gerekir. Yapılan inceleme sonrasında eğer sürücü haksız bulunursa cezanın iptal edilmesi söz konusu olmayacak ve 15 gün içerisinde cezanın ödenmesi istenecektir.

DİKKAT!  Aile Konutu Şerhi Dilekçe Örneği

HGS İtiraz Dilekçesi Nereye Verilir?

HGS itiraz dilekçesi yetkili olan Sulh Ceza Hakimliği’ne verilmesi gerekir. Tavsiye olarak ise cezanın düzenlendiği yerin mahkemesine itiraz edilmesini önerebiliriz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir