DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / İdari Para Cezası İtiraz Dilekçe Örneği

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçe Örneği

Eylül 23, 2021 0 2.143

İdari para cezası, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerle ilgili kabahat suçuna istinaden verilen ceza türüdür.

Bir kamu memurunun işlediği iddia edilen fiillerden ötürü verilen idari para cezalarına itiraz hakkı vardır. Bu tip cezalar kabahat olarak tanımlanmış olduğundan dolayı hapis cezası yoktur, fakat vatandaşlar çarptırıldıkları ceza miktarını ödemedikleri takdirde bu durumda icra işlemi başlatılmış olur. ancak icra eve gidilerek eşyalar üzerine yapılmaz.

Bu tip para cezalarına örnek verecek olursak trafik cezası, SGK tarafından işverene kesilen cezalar, askerlik yoklaması kaçağı ya da bakaya kalma gibi sayılabilir.

Bu tip cezalarla ilgili vatandaşlara hapis cezasının verilmeyeceğini belirttik, bunun yerine taşınmaz mallarına, arabasına ya da banka hesabına haciz konulabilir.

DİKKAT!  Sergi Açmak İçin İzin Dilekçesi Örneği

Adli Para Cezası Nedir?

Adli para cezası mahkemenin işlenmiş olan bir suça karşılık vermiş olduğu cezaya denir. Adli para cezasına mahkeme karar verir. İdari para cezasına ise devletin idari kurumlarından karar çıkması gerekir.

Her iki ceza da birbirine benzer olsa da mahkeme tarafından verilen cezanın ödenmemesi halinde hapis cezasına dönme durumu vardır.

İdari Para Cezası İtiraz Dilekçe Örneği
İdari Para Cezası İtiraz Dilekçe Örneği

İdari para cezasına itiraz etmek için cezanın muhatabı olan kişiye gönderildiğinde bu cezanın itiraz süresinin ve itiraz mercisinin gösterilmesi mecburiyet arz eder.

Aşağıda idari para cezası örnek dilekçesi yer almaktadır. Dilekçeyi bilgisayarınıza indirerek üzerindeki bilgileri kendinize uydurarak doldurup gerekli olan mercilere verebilirsiniz.

İdari Para Cezasına Nereye İtiraz Edilir?

İdari para cezasına itiraz Sulh Ceza hâkimliğine yapılmalıdır. Eğer para cezasıyla birlikte bir yaptırım kararı verilmişse meselâ işyerine kapatma cezası verilmişse o zaman itiraz mercii İdare Mahkemesi olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir