DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İzin Dilekçesi Örneği / İş arama izni toplu kullanma dilekçesi

İş arama izni toplu kullanma dilekçesi

Aralık 29, 2019 1 4.474

Ümit KURUCA :
Çalıştığım yerde işten çıkarılacağımı öğrendim. İşimi de severek yapıyordum. İhbar süremi para olarak değil de kullanarak devam etmemi istediler. Hem de bu süreçte işleri toparlayabilirim. Şimdi size sorum şu ; iş arama iznimi toplu bir şekilde kullanmam mümkün müdür? Kanunlara filan baktım biraz da araştırma yaptım. İnternette mümkün olabileceği yazılmış. Eğer böyle bir imkanım varsa bana iş arama izni toplu kullanma dilekçesi örneği verebilir misiniz? Bu arada 3,5 yıl gibi bir çalışmam var 56 günlük bir ihbar süresi bana tebliğ edildi.

Sayın Ümit KURUCA ;
Araştırmalarını doğru yapmışsın. İş verene yazılı veya sözlü bir şekilde haber vermek suretiyle, iş arama iznini toplu bir şekilde kullanmak mümkündür. Şimdi sana bir dilekçe örneği ile paylaşım yapacağım. Yazılı olarak vermen daha doğru olur. Biliyorsun sözler geçicidir.

iş arama izni toplu kullanma dilekçesi
iş arama izni toplu kullanma dilekçesi

İhbar süresinde iş arama izni kaç saat

İş kanununda yer alan bilgilere göre, bir işçinin ihbar süresinde günlük en az 2 saat iş arama hakkı bulunmaktadır. Bu süre kesinlikle 2 saatin altında olamaz. Bu süre iş veren inisiyatifinde olup, istenirse artırılabilir.

DİKKAT!  İşyeri disiplin kurulu toplantı tutanağı örneği

İşçi; günlük olan 2 saat hakkını iş verene daha önceden yazılı veya sözlü olarak haber vermek şartıyla, toplu bir şekilde kullanabilir. İş arama süresini toplu bir biçimde kullanmak isteyen bir işçi mutlaka ihbar süresinden önce veya işten ayrılmasına bir hayli süre varken bildirmelidir.

İş arama izni ücreti hesaplama

İşçi herhangi bir şekilde ihbar süresinde iş arama izni ücretini alabilir mi?
Kanuna göre, iş veren iş arama izni süresini ücret olarak ödeyip bu sürede işçiyi çalıştırabilir. Ancak işçi bu parayı talep edemez. Tamamen iş verenin inisiyatifine göre hareket edilir.

İş arama izni ücreti nasıl hesaplanır?
Bir işçi haftalık 45 saat, aylık ise 180 saat çalışmaktadır. Günlük 2 saat iş arama hakkı olduğunu düşünürsek eğer aylık 40 saat gibi bir iş arama hakkı bulunmaktadır

İş arama izni dilekçesi dışında web sitemizde iş kanunu ile ilgili farklı dilekçeler de bulunmaktadır. Bu dilekçelere izin dilekçesi örneği sayfasından ulaşabilirsiniz.

DİKKAT!  5 Yilini dolduran memura ucretsiz izin dilekcesi ornegi

İhbar süresi boyunca çalışanların iş arama hakkı bulunmaktadır. Bunu da dilerse iş arama izni toplu kullanma dilekçesi örneği ile komple tamamını kullanabilir

( 1 ) Değerlendirme
  1. Bu şekilde işten çıkarılmam hiç hoş olmadı. Ancak şefim ile de bu konuyu konuştuğumda sizin söylediklerinizi söyleyerek onayladı.Böylesi benim için de daha iyi oldu ve güzel de bir para aldım. Bu sayede en azından ekstra çekmiş olduğum kredileri kapattım. Sonuç olarak sizin vermiş olduğunuz iş arama izni toplu kullanma dilekçe örneğini de kullanarak işlemlerimi halledip ayrıldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.