DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Tutanak Örneği / İşe geç kalma savunma tutanağı

İşe geç kalma savunma tutanağı

Ocak 4, 2020 1 25.106

Atiye Cansu SERT :
Özel sektörde kumaş boya işi ile ilgilenen bir fabrikada insan kaynakları pozisyonunda işe başladım. Mavi yaka pozisyonunda çalışan üretim personellerimizden biri, sürekli işe geç kalıyor. Elinizde bununla ilgili işe geç kalma savunma tutanağı var mıdır?

Atiye Cansu SERT Merhaba;
Bu konu ile ilgili personel hakkında, ilk önce olay tespit tutanağı tutulmalıdır. Olay tespit tutanağında tanık olabilecek kişilerin imzaları bulunmalıdır. Bu işlemler yapıldıktan sonra personel’e tebliğ edilir. Son işlem olarak da bu konu ile ilgili personel kendi savunma açıklamasını yazar. Sırasıyla tüm detayları ve dilekçe örneğini paylaşacağım.

İşe geç gelme tutanağı örneği

Bir personel işe haber vermeden yada geçerli bir sebebi olmadan geç kalıyor ise, iş verene gerekli açıklamayı yapmakla yükümlüdür. Sebepsiz bilgi vermeden işe geç kalması durumunda personel hakkında olay tespit tutanağı hazırlanabilir.

DİKKAT!  Tutanak nasıl tutulur

OLAY TESPİT TUTANAĞI

Konu: Sebepsiz yere işe geç kalmak

05.01.2020 tarihinde üretim teknikleri pozisyonunda görevli olan Haydar GÜLER’in; yöneticisi Atiye Cansu SERT tarafından, sürekli uyarılmasına rağmen işe geç geldiği tespit edilmiştir.  Konuyla ilgili gerekli savunmanızı yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir.

İş bu tutanak tespit amacıyla tutulmuştur.         

Bildirimi Yapan Personel                     Tutanağı Düzenleyen
Şahit Şahit

işe geç kalma savunma tutanağ
işe geç kalma savunma tutanağ

İşe geç kalma tazminatsız fesih

Genelde bir çok iş yeri belirli saat aralıklarında çalışmaktadır. Zaman zaman bir çalışan haklı nedenlerle işe geç kalabilir. Ancak haksız olduğu durumlar var ise öncelikli olarak personele uyarı cezaları vermek kaydıyla tazminatsız olarak işten çıkarmak mümkündür.

  1. Personele ilk olarak sözlü uyarıda bulunulur
  2. Haksız sebeple gecikmeleri devam ediyorsa, gerekli olay tespit tutanağı tutulup personelin konu ile ilgili savunması alınır
  3. Personele olay ile ilgili ihtar, kınama yada uyarı gibi cezalar verilir.
  4. Personelin olay tespit tutanakları ve savunmalar ile iş akdi tazminatsız olarak fesih edilebilir.
DİKKAT!  İşe giriş evrakları

UYARI : Olay tespit ve savunma işlemleri mutlaka yazılı olarak kanıt niteliğinde bulundurulmalıdır

İşe geç gelme ihtar örneği

İşçi, işe geç gelme tutanağına savunmasını yazar. Savunmasını yazdıktan sonra uyarı, ihtar yada kınama cezalarından biri niteliğe göre seçilir. Aşağıdaki gibi bir işe geç kalma ihtar örneği kullanılabilir.

CEZA TEBLİĞ BELGESİ

Personelin
Adı Soyadı : Haydar GÜLER
SSK Sicil no :

UyarıİhtarXKınama

Sayın Haydar GÜLER ;

05.01.2019 tarihinde hakkınızda tutulan işe geç gelme tutanağına istinaden; tarafınıza ihtar cezası verilmiş olup bundan sonra ki çalışmalarınızda işyeri kurallarına karşı daha hassas davranmanız gerektiğini hatırlatırız.

Tebliğ Eden Tebellüğ Eden

Web sayfamız üzerinde yer alan tutanak örneği kategorisinde iş kanunu anlamında her türde tutanak bulunmaktadır. İhtiyacınız doğrultusunda tutanak örneği isimli bölüme de bir göz atabilirsiniz.

İşe geç kalma savunma tutanağı örneği sayfamızda bulunmaktadır. ;şe geç gelme cezası alır mı? İşten çıkarılabilir mi? Tazminat ödenir mi? Bunları tartışıyoruz

( 1 ) Değerlendirme
  1. Merhaba beledoye sirketinde calismaktayim tlfnumun sarji bitmis vw kapanmis 2 saat gec kaldim yerime diger vardiya elamani amir araciligiyla goreve cagrulmis bir dilekce yazmam talep edildi amirim tarafindan. Nasil yazmam gerektigini ogrenebilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir