DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İş Kanunu / İşkur sözleşme bitmeden işten ayrılmak

İşkur sözleşme bitmeden işten ayrılmak

Şubat 29, 2020 1 16.898

Çiğdem KARAGÖZ :
Merhabalar, yakın zaman içerisinde işkur iş başı eğitim programına katılarak bir iş sahibi oldum. Ancak açıkçası çalışmakta olduğum işletmeden çok memnun değilim. Daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum. Mümkün olduğunca daha fazla çalışmaya çalışacağım. Ancak insan memnun olmadığı bir işte daha ne kadar çalışabilir ki? Bu nedenle size sorum şu; işkur sözleşme bitmeden işten ayrılmak mümkün müdür?

Sayın Çiğdem KARAGÖZ ;
İşkur’un yapmış olduğu eğitim programına katılıp çalışmaya başlayanların sözleşmeleri henüz sonlanmadan ayrılması durumunda bazı yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilir. Şimdi sırasıyla bu durum ile ilgili şartları inceleyip daha sonra, insanların bu programa nasıl ve hangi şartlarda katılabileceği hakkında bilgiler vereceğiz.

İşkur aracılığı ile işe girdim sözleşmem bitmeden işten ayrılabilir miyim?
Evet, çalışmakta olduğun şirkete gidip istifa dilekçesi vermelisiniz. Bu sayede buradan ayrılabilirsiniz. Nasıl bir istifa yazacağınızı bilmiyorsanız eğer daha önce paylaşmış olduğumuz istifa dilekçesi örneği sayfasını inceleyebilirsiniz. Bu sayfa üzerinde bir örnek dilekçe ve nasıl istifa yazacağınıza dair bilgiler içermektedir.

DİKKAT!  İşe geç kalma savunma tutanağı

İşkur aracılığı ile başladığım bir işten ayrıldığım takdirde ne tür yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirim?
İşkur aracılığı ile bir işe girildiğinde sosyal güvenlik kurumu ödemelerinin büyük bir bölümünü devlet karşılamaktadır. Eğer iş başı eğitim programı ile bir şirkette işe başlayıp istifa ederseniz, çalışmakta olduğunuz işletme bunu işkura bildirecektir. Bu sebepten dolayı 6 ay süreyle işkur’un sisteminden banlanırsınız.

İşbaşı eğitim programı şartları

İşbaşı eğitim programına herkes katılamaz. Bu durum ile ilgili bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir.

-İŞKUR sisteminde işsiz olarak görünmek

-18 ve 29 yaş arasında olmak

-Bu programı yapan şirket ile gerekli eğitimi alacak kişinin arasında herhangi bir akrabalık ilişkisi bulunmamak. Bir kan bağı durumu söz konusu olduğunda program gerçekleştirilemez

DİKKAT!  İşyeri devir sözleşmesi örneği

-İlgili kişinin emekliliğine az zaman kalmaması gereklidir.

-Açık öğretim dışında herhangi bir öğrencilik durumu olan kişiler de bu programa katılamazlar.

-Bu programa katılacak kişinin son 1 ay içerisinde hiçbir şekilde gerekli sosyal güvenlik kurumu ödemelerinin yapılmaması gerekmektedir. 1 gün bile prim ödemesi gerçekleşenler, ne yazık ki bu programa dahil olamazlar.

Bir kişi işkur eğitim programı ile işe başlayıp daha sonra sözleşme bitmeden istifa edebilir mi? İşkur sözleşme bitmeden işten ayrılmak için ne yapılmalıdır

( 1 ) Değerlendirme
  1. Merhaba. Bir kurumda işe başlayacağım işkur ile alınacağım.7 8 ay sonra düğünüm var şehir değişecek. İşten ayrılabilir miyim bir sıkıntı olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir