DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Jandarma Mermi İstihkakı Talebi Dilekçe Örneği

Jandarma Mermi İstihkakı Talebi Dilekçe Örneği

Aralık 12, 2021 0 1.981

Kolluk kuvvetlerinin yıllık mermi iştikakı vardır ve bu mermileri alabilmeleri için dilekçe ile başvurmaları gerekir. Bu makalemizde de jandarma mermi istihkakı talebi dilekçe örneğinin nasıl yazılması gerektiğine dair bilgiler yer almaktadır. Öncelikli olarak ise bu istihkaka içerik olan mermi temini nedir ve mevzuat nasıl işler bu konu hakkında bilgiler verelim istedik.

Şahsi Silahlar İçin Mermi İstemi

Kuvvet komutanlıklarında şahsi silahlarında kayıtlı olması halinde ihtiyaç duyduğu mermiler personel tarafından Makine Kimya Endüstrisi yani MKE tarafından yetkili satış bayileri aracılığı ile ücretli olarak karşılanır. Kuvvet Komutanlıklarında görev alan uzman, erbaş, uzman jandarma, astsubay ve subaylar şahsi silahları için her yıl 200 adet mermi alabilirler.

Ana Ast Birlik Komutanlıklarınca mermi ihtiyacı olan muvazzaf Subay, Astsubay, Uzman Jandarma ve Uzman Erbaşlar için toplu olarak; Mermi Tahsis Çizelgesi (EK-M) eksiksiz olarak 3 (üç) suret tanzim edilerek, EK-N’de belirtilen tarihlerde yazı ile veya görevlendirilecek mutemetlerin, ilgili Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına müracaatı sağlanır. İnceleme neticesinde mermi almak için uygun görülenlere ait olan çizelgeler onaylanılarak resmi yazı ile teslim edilir.

Jandarma Mermi İstihkakı Talebi Dilekçe Örneği
Jandarma Mermi İstihkakı Talebi Dilekçe Örneği

Mermiler mutemet tarafından bir kez şeklinde toplu olarak MKE’den ya da bayilerden satın alınır ve hak sahiplerine imza karşılığında teslim edilir.

DİKKAT!  Bilirkişi Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Emekli olan askerlerinde yıllık olarak mermi alabilme hakkı vardır. Bunlarında yılda yine aynı şekilde 200 mermi istihkakı bulunmaktadır. Bu istihkaklarını ise herkes ikamet ettiği yerdeki Askerlik Şube Başkanlığına belirterek izin aldıktan sonra mermi satılan yetkili bayilerden ya da Makine Kimya Endüstrisine bildirerek ruhsatlarıyla birlikte satın alabilirler.  

MKE Kurumundan satın alınan yerli marka silahlara 200 adet mermi satın alma müsaadesi verildiği için, satın alınan bu silahlara o yıl içerisinde mermi tahsisi yapılmaz.

Mermi kolluk güçleri için özellikle görev yapıyorsa çok önemlidir. Güvenliğin sağlanabilmesinin yanı sıra şahsi silahlarında sürekli bakıma ve kullanılmaya ihtiyaçları vardır. Mekanik parçalar bakım yapılmadığında ve kullanılmadığında bir süre sonrasında kullanılmaz hale gelebilirler. Dolayısıyla böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına yıllık mermilerin alındıktan sonra kullanılması da çok önemlidir.

DİKKAT!  Ruhsat Yenileme Dilekçe Örneği

Aşağıda linkini bırakmış olduğumuz dilekçe ise bu mermilerin alınabilmesi içeren izin belgesinin talebi esnasında verilmesi gerekir. Aksi takdirde istenilen mermilerin alınması da mümkün olmayacaktır.

Jandarma mermi istikakı talebi dilekçe örneğine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir