DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / Kapıcı maaş bordrosu örneği excel indir

Kapıcı maaş bordrosu örneği excel indir

Şubat 6, 2020 0 11.948

Halime ATEŞ :
Merhabalar, özel sektörde bir muhasebecinin yanında görevli olarak çalışıyorum. Yaşadığım apartmanda benden başka muhasebeci de bulunmadığı için apartman görevlisinin ücret bordrosunu benim hazırlamamı rica ettiler. Ben de bu tarz işlerle çok uğraşmadığım için elimde herhangi bir şablon yok. Sorum şu sizlerde kapıcı maaş bordrosu örneği excel indirebileceğim link var mıdır? Çok öyle detaylı bir şey değil, zaten apartman görevlisi asgari ücretle çalışıyor.

Sayın Halime ATEŞ ;
Kayıtlı dosyalarımız arasında boş bir kapıcı maaş bordrosu örneği var. Ancak bizdeki boş olduğundan tüm verileri kendiniz doldurmanız gerekmektedir. Bulunduğumuz yılın brüt ücretine göre hesaplamaları gerçekleştirebilirsiniz. İndirmek isterseniz sayfanın en altında excel formatlı olarak eklenmiştir.

Maaş bordrosu nedir?

Personelin çalıştığı işlerle alakalı kazançlarının tüm kesinti ve vergilerle son halinin düzenli olarak hesaplandığı işletme tarafından hazırlanan belgedir. Bu belge düzenli olarak işçiye tebliğ edilip imzalatılmalıdır.

Maaş bordrosu, hem işçi hemde iş veren için çok önemlidir. Çünkü bu belge üzerinde kurumun personele ödemesi gereken miktarlar yazılıdır.

DİKKAT!  Yevmiye defteri örneği excel

Standart bir maaş bordrosu içeriğinde mutlaka bulunması gereken maddeler:

Maaş bordrosu nasıl hazırlanır?

Bir çok insan kaynakları yada muhasebe alanında çalışan kişiler bu konuda hata yapabiliyor. Bu işlem aslında sanıldığı kadar zor değildir. İşçi ve iş verenden yapılacak olan kesintiler hesaplanarak bordroya işlenir. Tüm kazançların ve kesintilerin brüt ücret karşılıkları yazılır. Son durumda ise net ele geçecek miktar yazılarak bordro hazırlama işlemi tamamlanır.

Her çalışanın maaşı ve yan hakları farklı olabileceği için bordrolar farklı olabilmektedir. Ancak asgari ücrete göre yapılan standart hesaplama örneklerine göre hazırlanabilmektedir. Bir önceki başlıkta yazmış olduğumuz bir bordroda mutlaka bulunması gerekenlere göre hazırlanması halinde bir problem yaşanmayacaktır.

DİKKAT!  6183 taksitlendirme formu excel

Genelde en çok yapılan hatalar ücretlerin yanlış hesaplanmasıdır. Bu nedenle çalışan personellerin ilk amirleri puantajları hazırlarken çok dikkatli olmalıdır. Çalışan bir personeli ekstra izinli olarak gösterirse eğer muhasebe yada insan kaynakları alanında çalışan personel bu durumda eksik gün olarak bordroya yansıtır. Bu şekilde eksik ödeme yatırılmış olur.

Bireysel emeklilik kesintileri

Günümüzde bordro hesaplamalarını en çok karıştıran konuların başında bireysel emeklilik sistemi gelmektedir. Çalışanın zorunlu bireysel emeklilik kaydı bilgisi dahilinde yapılmadığı için kesintisi yapılır ve bordroya brüt olarak yansıtılır. Bir çok kişi bu durumdan haberdar olmadığından dolayı eksik parayı görüp direkt insan kaynaklarını aramaktadır. Bunun yerine bordro üzerinde yer alan ücret kesintileri bölümünde bes kesintisi gibi bir ibareye bakılabilir.

Standart bir asgari ücretle çalışan kapıcı maaş bordrosu örneği excel indirme linki ve ücret pusulası ile ilgili yaşanan sorunlar tartışılıp, değerlendirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir