DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Kayıt Dondurma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kayıt Dondurma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Ağustos 31, 2021 0 6.267

Yükseköğretim programlarında okuyan birçok öğrenci, kayıt dondurma dilekçesinin nasıl yazılması gerektiği hakkında pek bir bilgi sahibi değildir. Bu nedenle kayıt dondurma dilekçesi nasıl yazılır sorusuna cevap verebilmek adına bu yazı hazırlanmıştır.

Kayıt dondurma üniversite ya da herhangi bir eğitim kurumunda okuyan öğrencinin o dönem ya da o yıl için eğitimlerine ara verdiklerini yani devam edemeyeceklerini ifade etmektedir. Kayıt dondurma işlemi yapan öğrenci söz konusu dönem ya da yıl için okula devam edememe nedenini söz konusu eğitim kurumuna dilekçe aracılığıyla bildirmelidir. Kayıt dondurma işleminin gerçekleşebilmesi için mutlaka bir dilekçe yazılmalı ve söz konusu dilekçe de onaylanmalıdır.

Kayıt dondurma dilekçesi yazılmaya başlanırken öncelikle kaydın dondurulmasını istediğiniz üniversitenin adını yazarak kuruma hitap etmelisiniz. Hitap kısmında harfler büyük olmalı ve sayfa ortalanmalıdır. Ardından eğitim ve öğretim yılı mutlaka belirtilerek kaydın dondurulması istenen tarih aralığı ve süre belirtilmelidir. İsim ve soy isim dilekçenin sağ alt köşesine eklenmeli, yazılan günün tarihi atılmalıdır. Altına ise dilekçeyi hazırlayanın imzası, öğrenci numarası, kaydolduğu program, telefon numarası ve adres bilgisi eklenmelidir. Kaydınızı dondurmak için mutlaka geçerli bir sebebiniz olmalıdır. Bu sebepler genellikle; askerlik, yoksulluk, zorunlu seyahat, tutukluluk gibi haller olmaktadır. Bunun dışında pek çok sebep daha geçerli olarak görülebilir. Son olarak dilekçeye ek yapılacak ise referans da dilekçe belgesinin arkasına ek olarak eklenebilir.

DİKKAT!  K1 Yetki Belgesi Dilekçe Örneği

Üniversite kayıt dondurma işlemleri için genellikle dilekçe yazmak başarılı sonuç doğurmaktadır. Ancak bazı üniversiteler bazı durumlarda dilekçeleri kabul etmemektedir. Öğrencinin okula gelmesi gerektiğini belirten ve aksi durumda kayıt dondurmayan kurumlar mevcuttur. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer detay ise kayıt dondurma süreleridir.  Lisans öğrencileri için kayıt dondurma süresi en fazla 4 dönem yani toplamda 2 sene olmaktadır. Ön lisans öğrencileri için ise kayıt dondurma süresi en fazla 2 dönem yani toplamda 1 sene olmaktadır. Son olarak ise sağlık sorunları nedeniyle kayıt dondurma dilekçesi veriliyorsa en az 40 günlük bir sağlık raporu alınmalı ve dilekçeye ek olarak sunulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir