DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Belediye Dilekçe Örneği / Kaymakamlığa Dilekçe Nasıl Yazılır?

Kaymakamlığa Dilekçe Nasıl Yazılır?

Mart 16, 2021 1 11.666

Dilekçe, herhangi bir konu için bilgi vermek veya bir şikayetimizi iletmek için kamu veya özel kurum ve kuruluşlara iletilen imzalı bir başvuru yazısıdır. Dilekçe yazmanın genel kabul görmüş kuralları bulunmaktadır. Dilekçemizin işleme alınması ve talep veya şikayetimizin dikkate alınabilmesi için dilekçe yazma kurallarına uymamız son derece önemlidir.

Kaymakamlık en temel anlamda, Cumhurbaşkanının ilçedeki temsilcisidir. İlçe genel idaresinin başıdır. Yürüttüğü bu önemli görev nedeniyle, vatandaşların bir çok konuda kaymakamlığa başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Tüfek ruhsatnamesi başvuruları, muhtaçlık yardım talebi, düğün izinleri, bilgi edinme gibi konularda başvurular Kaymakamlığa Dilekçe Örneği ile yapılmaktadır.

Kaymakamlık Dilekçe Örnekleri

Dilekçe hitap edilen makam alanı ile başlar. En üst kısma dilekçemize muhatap olan kaymakamlığın adı kısaltma yapılmadan baş harfleri büyük olacak şekilde yazılır. Muhatap bilgisinden sonra satır başından itibaren talebimizi açıklayan metin bölümüne geçilir. Bu alanda talebimiz veya şikayetimiz yalın, doğru ve net bir şekilde belirtilmelidir. Genel kabul gördüğü şekilde eğer dilekçe amacımız bir istek ve talep için ise “gereğini bilgilerinize arz ederim” şeklinde, eğer bir bildirim amacında isek “durumu bilgilerinize arz ederim” şeklinde bitirilebilir.

DİKKAT!  Belediye iş başvurusu dilekçe örneği

Dilekçenin işleme alınabilmesi için, dilekçe sahibi kişinin adı soyadı ve ıslak imzası mutlaka bulunmalıdır. Bu bilgilerden birinin yer almaması durumunda dilekçe işleme alınmayacaktır. Dilekçenin hazırlandığı tarih bilgisi de dilekçe üzerinde yer almalıdır. Tarih bilgisi isim soyisim yazdığımız alanda yer alabileceği gibi, dilekçe kağıdının sağ üst kısmına da yazılabilir.

Hazırladığımız dilekçe, kuruma daha önce verdiğimiz dilekçeler ile ilişkili ise ilgi bölümü de bulunmalıdır. İlgi bölümünde kuruma daha önce gönderdiğimiz dilekçelere ait tarih ve varsa sayı numarası yer almalıdır. Kaymakamlığa Dilekçe Örneği amacımız bir talebimizin yerine getirilmesi ise, yapılacak inceleme sonrası tarafımıza bilgi verilmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Dilekçe konumuz yapılacak araştırma sonrası tarafımıza bilgi verilmesini gerektiriyor ise, cevap yazısının tarafımıza ulaştırılması gerekecektir. Bu nedenle dilekçe üzerinde tercih ettiğimiz iletişim şeklinin de belirtilmesi yerinde olacaktır. İletişim için ev/iş adresimizi verebileceğimiz gibi telefon veya elektronik posta adresimizi de belirtebiliriz.

( 1 ) Değerlendirme
  1. Çok mağdurun elektirik akımı evime gelmiş bütün ev aletlerim yanmış yardımcı olurmolurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir